Refacturare utilitati

Articol publicat in data de: 07 Iulie 2022
Categorii: Contabilitate
 

Situația de fapt:

Reprezint o institutie publica de cultura (muzeu) Muzeul primeste o cladire de la ordonatorul principal de credite printr-un contract de dare in administrare. O parte din spatiile din cladire sunt date cu titlu gratuit catre alte institutii sau asociatii in vederea organizarii de evenimente culturale, urmand ca muzeul sa refactureze utilitatile pentru aceste spatii. Acum 10-15 ani in sectorul privat am refacturat energie electrica in conditii asemanatoare iar organul de control a dispus anularea acestor veniturii si sa le platesc catre bugetul de stat

Întrebare:

Am voie sa refacturez energie electrica conform legislatiei actuale, si daca da ce voi trece pe factura la Denumirea produselor sau a serviciilor (energie electrica)?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform pct.432 din OMFP 1802 din 2014, sumele colectate de o entitate in numele unor terte parti, nu reprezinta venit din actvitatea curenta.

Conform art.286 alin.4 litera e) din Legea 227

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Romeo Negrut

Articol scris de catre Romeo Negrut, in data de 07/07/2022.

Membru fondator al grupului Tax Advisors si Larrom Expert cu o vasta experienta profesionala. Ne propunem sa oferim cele mai bune solutii în domeniul financiar-contabil, politicii manageriale si resurselor umane, astfel încât sa asiguram partenerilor nostri un background solid în realizarea obiectivelor.

Vezi toate articolele scrise de Romeo Negrut