Regimul tva in cadrul unei facturi de avans pentru achizitie deseu hartie

Articol publicat in data de: 15 Noiembrie 2021
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Societatea noastra comercializeaza deseuri de hartie. Unul dintre clientii nostri ne vireaza o suma avans pentru achizitia de marfa (asa este prevazut contractul). Ambii parteneri sunt platitori de tva.

Intrebare:

Factura de avans poate fi intocmita cu taxare inversa in baza art. 331 alin. 2 lit a)?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Ca și regulă generală regăsită la art.291 alin.(4) cod fiscal, cota de TVA aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generat

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Draghici

Articol scris de catre Simona Draghici, in data de 15/11/2021.

Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.

  • Economist cu peste 15 ani experienta
  • Face parte din echipa Excelcont de 10 ani
  • Experienta in contabilizarea domeniilor variate de activitate

Vezi toate articolele scrise de Simona Draghici