Scutire de taxa pe valoarea adaugata pentru export

Articol publicat in data de: October 11, 2019
Categorii: TVA
 

Situate de fapt:

Societate platitoare de TVA, doreste sa exporte apa imbuteliata in tari din Asia.

Intrebare:

1. Va rog sa imi spuneti daca factura pentru acest export este scutita de TVA, la ce rand din decontul de TVA se inregistreaza factura emisa?

2. Pentru vama ce documente trebuie prezentate, dar pentru acest tip de export trebuie si alte autorizatii speciale? Ce presupune obtinerea EORI?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 294, alin.(1) din Codul fiscal prevade scutirea de taxa pe valoarea adagata pentru export, astfel:

„Sunt scutite de taxă:

a) livrările de bunuri

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de October 11, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU