Scutire de TVA pentru negocierea de credite

Articol publicat in data de: 10 Iulie 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

S-a incheiat un contract intre o banca si o persona juridica (in calitate de partener al bancii) prin care persoana juridica trimite clientii sa faca credite la banca pentru a cumpara produsele de la societate, iar pentru fiecare dosar aprobat la credit banca acorda un comision de 50 lei societatii.

Societatea platitoare de TVA trebuie sa emita o factura. Banca spune ca trebuie sa facturam fara TVA, deorece:

,,Potrivit prevederilor contractuale (art 6.1), in calitate de Partener al bancii sunteti remunerati doar in cazul acordarii unor dosar de credit iar in acest caz serviciile prestate reprezinta negociere de credite potrivit alin. (2) al pct. 52 din normele metodologice ale Codului Fiscal, in consecinta le sunt aplicabile prevederile art 292 alin. (2), lit a) pct 1. din Codul Fiscal referitor la scutirea de taxa pe valoare adaugata.”

Intrebare:

Facura se intocmeste fara TVA, este corect ce spune banca?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Codul Fiscal, la art. 292 alin. (2), lit a) pct 1. Prevede urmatoarele:

“(2) Următoarele operațiuni sunt, de ase

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Ioana – Camelia Predescu

Articol scris de catre Ioana – Camelia Predescu, in data de July 10, 2020.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostiinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana – Camelia Predescu

Scutire de TVA pentru negocierea de credite

Articol scris in data de: 10 Iulie 2020

Autor: Ioana – Camelia Predescu

Situatie de fapt:

S-a incheiat un contract intre o banca si o persona juridica (in calitate de partener al bancii) prin care persoana juridica trimite clientii sa faca credite la banca pentru a cumpara produsele de la societate, iar pentru fiecare dosar aprobat la credit banca acorda un comision de 50 lei societatii.

Societatea platitoare de TVA trebuie sa emita o factura. Banca spune ca trebuie sa facturam fara TVA, deorece:

,,Potrivit prevederilor contractuale (art 6.1), in calitate de Partener al bancii sunteti remunerati doar in cazul acordarii unor dosar de credit iar in acest caz serviciile prestate reprezinta negociere de credite potrivit alin. (2) al pct. 52 din normele metodologice ale Codului Fiscal, in consecinta le sunt aplicabile prevederile art 292 alin. (2), lit a) pct 1. din Codul Fiscal referitor la scutirea de taxa pe valoare adaugata.”

Intrebare:

Facura se intocmeste fara TVA, este corect ce spune banca?

Raspuns

Codul Fiscal, la art. 292 alin. (2), lit a) pct 1. Prevede urmatoarele:

“(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:

a) prestările următoarelor servicii de natură financiar-bancară:

acordarea și negocierea de credite, precum și administrarea creditelor de către persoana care le acordă;”

Normele metodologice prevad ca este considerată negociere în operațiuni financiar-bancare asigurarea tuturor demersurilor necesare pentru ca cele două părți direct implicate, respectiv clientul și prestatorul de servicii financiar-bancare, să intre în relație contractuală.

De asemenea este important de retinut ca, conform legii, scutirile se aplică numai în funcție de natura serviciilor, și nu de statutul persoanei. Astfel, o societate comerciala poate beneficia de acest tip de scutire, desi nu este institutie bancara.

In opinia noastra, interpretarea bancii este corecta, existand chiar o informare a ANAF in acest sens, informare pe care o puteti citi aici:

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/infotva/scutireTVAoperatiunile_negociere_acordarea_credite.pdf

 

Reglementare: 

Cod Fiscal

  • art. 23,
  • art. 111,
  • art. 292 alin. (2) lit. a), pct. 1
  • Normele Metodologice de aplicare a titlului VII din Codul FIscal pct. 52 alin. (1), alin. (2)