Scutire export când transportul este în sarcina cumparatorului

Articol publicat in data de: 29 Aprilie 2022
Categorii: TVA
 

Situație de fapt:

O societate din România, platitoare de TVA exporta marfa în Bulgaria – societate platitoare de TVA în Bulgaria. Societatea din Bulgaria a transportat marfa cu mașina proprie și a plătit în România cash.

Întrebare:

Este scutit exportul de TVA?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 294, (1) Sunt scutite de taxă: a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către furnizor sau de altă persoană în contul său;

Norme m

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 29/04/2022.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze