Se face ajustare de TVA pentru o cladire achizitionata in regim de taxare inversa, livrata ulterior in regim de scutire?

Articol publicat in data de: 12 Martie 2019
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O societate comerciala platitoare de TVA, vinde fara TVA in conditiile art 292 alin (2) lit f), dupa un an de folosinta, o cladire achizitionata in regim de taxare inversa.

Intrebare:

Este obligata societatea sa faca ajustare de TVA in situatia in care ajustarea pentru livrare reprezinta exceptie, conform art. 305, alin (4), lit d), pct 1 – Cod Fiscal?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Societatea a achizitionat cladirea aplicand taxarea inversa, masura de simplificare a platii taxei prin care nu se efectuează nicio plată de TVA între furnizorul și beneficiarul livrării, aces

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 12/03/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU