Se poate vinde casa de marcat dupa inchiderea firmei si predarea memoriei fiscale la ANAF?

Articol publicat in data de: 12 Iunie 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Intrebare:

Ce se intampla in situatia in care o firma se inchide si dupa ce preda memoria la ANAF ramane cu casa de marcat?

Poate sa fie vanduta catre o alta firma care nu si-a luat inca si care asteapta la rand?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In conformitate cu prevederile art. 8 alin. (2) din OUG nr. 28/1999 si ale art. 116 alin. (1) din HG nr. 479/2003, utilizatorii pot vinde aparatele de marcat electronice fiscale achiziţionate numa

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 12/06/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU