Servicii de transport realizate de o Casa de expeditii cand nu detine relatie contractuala directa cu exportatorul/destinatarul bunurilor. Tratament TVA

Articol publicat in data de: 10 August 2020
Categorii: TVA
 

Situatia de fapt:

Intr-un export de bunuri sunt implicati urmatoarele persoane impozabile din punct de vedere TVA

E: Exportator – UE
CE Ro: Casa de expeditii din Romania
CE Non-UE: Casa de expeditii din afara UE
C Non-UE: Cumparator? destinatarul bunurilor? non UE
T Ro- transportator? Ro
S Ro 1- prestator servicii accesorii transportului (incarcare, manipulare, amarare ) – Ro
S Ro 2? prestator servicii accesorii transportului (prestatii port, documentatie ) – Ro
S EU? prestator servicii incarcarea pe vapor THC (servicii accesorii) – UE

Au loc tranzactiile:

– Bunurile sunt transportate de T Ro pe ruta Buzau-port Constanta
– Prestatorii S Ro 1, S Ro 2 si S EU presteaza servicii accesorii transportului (incarcare,manipulare, etc)
– Bunurile sunt transportate din Ro in afara UE de un transportator tert, servicii de transport fiind facturate direct de catre transportatorul tert catre Cumparator.

CE Ro primeste facturi astfel:

– Pentru transportul intern de la T Ro cu TVA 19%, pentru care are deduce TVA
– Pentru serviciile accesorii transportului prestate de S Ro 2 si S Ro 2 cu TVA 19% pentru care deduce TVA
– Pentru serviciile accesorii transportului prestate de S EU fara TVA, aplica taxare inversa si intocmeste decl, 390

CE Ro factureaza catre CE Non-UE:

– Serviciul de transport pe ruta Buzau-port Constanta.
– Serviciile accesorii transportului (facturate de S Ro 1, S Ro 2 si S EU), iar acestea vor fi refacturate de catre CE Non-UE catre cumparatorul C Non UE.

Intrebare:

Care este tratamentul TVA aplicabil facturilor emise de CE Ro catre CE Non – UE? Se poate aplica vreo scutire?

Mentionam ca CE Ro detine DVE a bunurilor, dar nu are relatie contractuala directa cu exportatorul / destinatarul bunurilor.

Se poate aplica art 278 (2) si facturare fara TVA sau sunt aplicabile art 278 (6) lit a CF, considerand ca punctul de sosire se afla pe teritorul Romanie (Constanta), in conditiile in care bunurile parasesc totusi teritoriul Ro si ajung in afara EU.

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Ordinul 2148/2020 privind modificarea şi completarea Instrucţiunilor de aplicare a scutirii de taxă pe valoarea adăugată pentru operaţiunile prevăzute la art. 294 alin. (1) lit. a)-i), art.

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de August 10, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Servicii de transport realizate de o Casa de expeditii cand nu detine relatie contractuala directa cu exportatorul/destinatarul bunurilor. Tratament TVA

Articol scris in data de: 10 August 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

Intr-un export de bunuri sunt implicati urmatoarele persoane impozabile din punct de vedere TVA

E: Exportator – UE
CE Ro: Casa de expeditii din Romania
CE Non-UE: Casa de expeditii din afara UE
C Non-UE: Cumparator? destinatarul bunurilor? non UE
T Ro- transportator? Ro
S Ro 1- prestator servicii accesorii transportului (incarcare, manipulare, amarare ) – Ro
S Ro 2? prestator servicii accesorii transportului (prestatii port, documentatie ) – Ro
S EU? prestator servicii incarcarea pe vapor THC (servicii accesorii) – UE

Au loc tranzactiile:

– Bunurile sunt transportate de T Ro pe ruta Buzau-port Constanta
– Prestatorii S Ro 1, S Ro 2 si S EU presteaza servicii accesorii transportului (incarcare,manipulare, etc)
– Bunurile sunt transportate din Ro in afara UE de un transportator tert, servicii de transport fiind facturate direct de catre transportatorul tert catre Cumparator.

CE Ro primeste facturi astfel:

– Pentru transportul intern de la T Ro cu TVA 19%, pentru care are deduce TVA
– Pentru serviciile accesorii transportului prestate de S Ro 2 si S Ro 2 cu TVA 19% pentru care deduce TVA
– Pentru serviciile accesorii transportului prestate de S EU fara TVA, aplica taxare inversa si intocmeste decl, 390

CE Ro factureaza catre CE Non-UE:

– Serviciul de transport pe ruta Buzau-port Constanta.
– Serviciile accesorii transportului (facturate de S Ro 1, S Ro 2 si S EU), iar acestea vor fi refacturate de catre CE Non-UE catre cumparatorul C Non UE.

Intrebare:

Care este tratamentul TVA aplicabil facturilor emise de CE Ro catre CE Non – UE? Se poate aplica vreo scutire?

Mentionam ca CE Ro detine DVE a bunurilor, dar nu are relatie contractuala directa cu exportatorul / destinatarul bunurilor.

Se poate aplica art 278 (2) si facturare fara TVA sau sunt aplicabile art 278 (6) lit a CF, considerand ca punctul de sosire se afla pe teritorul Romanie (Constanta), in conditiile in care bunurile parasesc totusi teritoriul Ro si ajung in afara EU.

Raspuns

Ordinul 2148/2020 privind modificarea şi completarea Instrucţiunilor de aplicare a scutirii de taxă pe valoarea adăugată pentru operaţiunile prevăzute la art. 294 alin. (1) lit. a)-i), art. 294 alin. (2) şi art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 103/2016″, modifica alin. (1) al Art. 4 astfel:

“(1) Sunt scutite de taxă, potrivit prevederilor art. 294 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele scutite conform art. 292 din Codul fiscal, legate direct de exportul de bunuri. Sunt considerate legate direct de exportul de bunuri serviciile care contribuie la realizarea efectivă a unei operaţiuni de export şi care sunt furnizate direct exportatorului sau destinatarului bunurilor exportate, astfel cum s-a pronunţat Curtea de Justiţie a Uniunii Europene în Cauza C-288/16 «L.C.» IK.”

In consecinta, serviciile CE-Ro nefiind adresate direct (in baza unei relatii contractuale) exportatorului sau beneficiarului non-UE, nu pot fi considerate servicii scutite, legate de un export de bunuri.

In acest caz, in mod normal, s-ar aplica prevederea Art. 278, alin.(2) din Codul fiscal care stabileste locul prestarii de servicii catre o persoana impozabila ca fiind: “locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.”,

Dar, deoarece:

– Serviciile de transport bunuri sunt considerate efectiv utilizate si exploatate pe teritoriul Romaniei, avand punct de plecare si de sosire pe teritoriul Romaniei, si

– Serviciile constand in activitati accesorii transportului (incarcare/descarcare/mnipulare) sunt prestate pe teritoriul Romaniei, in conformitate cu prevederile normelor metodologice nr 22 la Art. 278, alin. 6), lit. a) din Codul fiscal, se aplica exceptia de la prevederile Art. 278, alin. (2) care stabileste locul prestarii pentru astfel de servicii ca fiind Romania.

In consecinta, locul prestarilor de servicii efectuate de CE-Ro catre CE-non UE este Romania, CE-Ro facturand cu TVA 19%.

Reglementare:

– Art. 278, alin. 6, lit. a– Cod fiscal