Servicii primite din NON-UE_regim TVA

Articol publicat in data de: 08 Septembrie 2022
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Firma noastra plateste servicii de voce catre firma Fiverr International LTD. din Israel. Nu am platit TVA si nu am depus declaratie D301 pentru ca am considerat ca Israel nu face parte din UE, dar nu as vrea sa gresim.

Cred ca am citit undeva un comentariu precum se datoreaza TVA in Romania pentru plata serviciilor catre tari din afara UE.Am depus 301 si am platit doar cand am platit servicii catre tari din UE.

Intrebare:

As vrea daca se poate sa ne spuneti in ce situatie se plateste TVA la achiziția de servicii din afara tarii?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform intelegerii noastre, societatea dumneavoastra detine un cod special de TVA, atribuit conform art. 317 din Codul Fiscal. Pentru achizitia de servicii de la societati stabilitate in afara UE,

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Draghici

Articol scris de catre Simona Draghici, in data de 08/09/2022.

Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.

  • Economist cu peste 15 ani experienta
  • Face parte din echipa Excelcont de 10 ani
  • Experienta in contabilizarea domeniilor variate de activitate

Vezi toate articolele scrise de Simona Draghici