Login
Inregistrare
Recuperare parola
In caz ca ai uitat parola, introdu in campul de mai jos adresa de email si se va trimite un email cu link pentru resetarea parolei.
Abonare newsletter zilnic!
Sold mare registru de casă
![Răzvan Bălteanu](https://universulfiscal.ro/wp-content/uploads/2021/07/Razvan-Balteanu-3-150x150.png)
Răzvan Bălteanu
Valabil la 24 Mai 2024
Situatie de fapt:
O societate comerciala face in continuu retrageri de numerar cash, soldul Registrului de casa fiind foarte mare.
Intrebare:
1. In cazul in care are profit de distribuit, cum poate diminua soldul casei? Se pot achita dividende cash?
2. In cazul in care nu are profit de distribuit, cum poate diminua soldul casei?
3. In cazul in care exista si sold in 461, acesta poate fi compensat cu 457 sau ce alta varianta este de a stinge acest sold?
Ma intereseaza o analiza comparativa intre Dividende si Impozit din alte surse si care ar fi inregistrarile contabile
1. Legea 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar prevede la art. 4 alin. (1) și (2):
(1) Operațiunile de încasări și plăți în numerar efectuate între persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) și persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor livrări ori achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi, se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către/de la o persoană.
(2) Sunt interzise încasările și plățile fragmentate de la/către o persoană, pentru operațiunile de încasări/plăți în numerar prevăzute la alin. (1), cu o valoare mai mare decât plafonul prevăzut la alin. (1), precum și fragmentarea tranzacțiilor reprezentând cesiuni de creanțe sau alte drepturi, primiri ori restituiri de împrumuturi sau alte finanțări, dividende, respectiv fragmentarea unei livrări de bunuri sau a unei prestări de servicii, cu valoare mai mare decât plafonul prevăzut la alin. (1).
Potrivit acestor reglementări, un asociat poate ridica dividende în numerar de maxim 10.000 lei într-o zi. În practică, unele organe de control au considerat că hotărâri AGA (sau decizii ale asociatului unic) emise pentru distribuire de dividende succesiv (adică o hotărâre pe zi de 10.000 lei dar mai multe în zile diferite) se încadrează la art. 4 alin. (1) (adică este în regulă) în timp ce alte organe decontrol au considerat fragmentarea acestui tip de tranzacții potrivit art. (4) alin. (2).
2. Și aici sunt diferite moduri de interpretare din partea organelor de control. Din punct de vedere contabil, evenimentele se înregistrează în contabilitate așa cum acestea se produc. În fapt, asociatul a ridicat banii numerar de la bancomat dar nu a mai ajuns cu ei la casieria societății. Prin urmare, sumele ridicate în numerar s-au înregistrat în debitul contului 461, născându-se o creanță de încasat pentru societate. Unele organe de control au considerat corect distribuirea de dividende în contul 457 după care l-au compensat cu contul 461 în timp ce alte organe de control au dispus înregistrarea sumelor ridicate în contul 5311 (în casierie) și după aceea înregistrarea acestora în contul 461, fapt care duce la încălcarea art. 4 din Legea 70/2015 și respectiv sancționarea acestor încălcări legislative. Practic, organul de control nu putea sancționa contribuabilul potrivit acestui act normativ pentru că nu avea dovada numerarului în casierie. Însă, orice operațiune se înregistrează în contabilitate în baza unor documente justificative. În cazul ridicării numerarului de la bancă în vederea depunerii acestuia la casierie se face pe baza dispoziției de încasare. În cazul înregistrării ridicării numerarului de la bancă de către asociat fără ca acesta să mai ajungă în casierie (adică înregistrarea in contabilitate a notei 461=5121), documentul justificativ poate fi un decont de cheltuieli pentru care s-a acordat un avans spre decontare dar și în acest caz intrăm sub incidența Legii 70/2015 art. 3 alin. (1) lit. e):
Articolul 3
(1) Prin excepție de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operațiuni de încasări și plăți în numerar, în următoarele condiții:
e) plăți din avansuri spre decontare, în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoană care a primit avansuri spre decontare.
Și în acest caz poate fi considerată fragmentare acordarea de avansuri peste limita de 5.000 lei pe zi, chiar dacă s-a ridicat numerar din bancă câte 5.000 lei pe zi dar în zile succesive, mai ales în cazul în care asociatul respectiv nu a decontat niciodată nimic, având în vedere că pentru asta s-au acordat avansurile spre decontare.
În concluzie, Legea 70/2015 a fost concepută special pentru a sancționa astfel de operațiuni. În practică, organele de control au încadrat ca ridicare de dividende anticipate în cazul în care exista profit de distribuit și au aplicat impozit pe dividende sau venituri din alte surse în cazul în care nu există profit de distribuit, urmat de sanctiuni care intră sub incidența Legii 70/2015.
În cazul în care există profit de distribuit, se distribuie dividende:
461 = 5121/5311 – ridicare inițială a numerarului din bancă/casierie
1171 = 457 – distribuire de dividend
457 = 446 – impozit pe dividend 8%
446 = 5121 – plată impozit
457 = 461 compensare sume ridicate în avans
În cazul în care nu există profit de distribuit, se recunoaște pentru asociat un venit din alte surse (atenție, se va recunoaște un venit net din alte surse suma care a fost ridicată):
461 = 5121/5311 – ridicare inițială a numerarului din banca/casierie
635 = 446 – impozit pe venituri din alte surse 10% (se calculează prin metoda sutei micșorate la valoarea sumei ridicate)
446 = 5121 – plată impozit
6588 = 461 – compensare sume ridicate
În ambele situații se vor avea în vedere pragurile prevăzute la art. 170 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal în ceea ce privește stabilirea obligației contribuției de asigurări sociale de sănătate.
Reglementare:
- Legea 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar
- Legea 227/2015 privind Codul fiscal
Acest răspuns vă este util?
Vă rugăm să ne lăsați o recenzie pe google:
Mulțumim!
![](https://universulfiscal.ro/wp-content/themes/ufisc-theme/assets/img/avatar-transparent-min.png)
Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 24 Mai 2024.
Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.
![](https://universulfiscal.ro/wp-content/uploads/2018/03/logo-universul-fiscal-dark.png)
Sold mare registru de casă
Articol scris in data de: 24 Mai 2024
Autor: Răzvan Bălteanu
Situatie de fapt:
O societate comerciala face in continuu retrageri de numerar cash, soldul Registrului de casa fiind foarte mare.
Intrebare:
1. In cazul in care are profit de distribuit, cum poate diminua soldul casei? Se pot achita dividende cash?
2. In cazul in care nu are profit de distribuit, cum poate diminua soldul casei?
3. In cazul in care exista si sold in 461, acesta poate fi compensat cu 457 sau ce alta varianta este de a stinge acest sold?
Ma intereseaza o analiza comparativa intre Dividende si Impozit din alte surse si care ar fi inregistrarile contabile
Raspuns
1. Legea 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar prevede la art. 4 alin. (1) și (2):
(1) Operațiunile de încasări și plăți în numerar efectuate între persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) și persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor livrări ori achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi, se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către/de la o persoană.
(2) Sunt interzise încasările și plățile fragmentate de la/către o persoană, pentru operațiunile de încasări/plăți în numerar prevăzute la alin. (1), cu o valoare mai mare decât plafonul prevăzut la alin. (1), precum și fragmentarea tranzacțiilor reprezentând cesiuni de creanțe sau alte drepturi, primiri ori restituiri de împrumuturi sau alte finanțări, dividende, respectiv fragmentarea unei livrări de bunuri sau a unei prestări de servicii, cu valoare mai mare decât plafonul prevăzut la alin. (1).
Potrivit acestor reglementări, un asociat poate ridica dividende în numerar de maxim 10.000 lei într-o zi. În practică, unele organe de control au considerat că hotărâri AGA (sau decizii ale asociatului unic) emise pentru distribuire de dividende succesiv (adică o hotărâre pe zi de 10.000 lei dar mai multe în zile diferite) se încadrează la art. 4 alin. (1) (adică este în regulă) în timp ce alte organe decontrol au considerat fragmentarea acestui tip de tranzacții potrivit art. (4) alin. (2).
2. Și aici sunt diferite moduri de interpretare din partea organelor de control. Din punct de vedere contabil, evenimentele se înregistrează în contabilitate așa cum acestea se produc. În fapt, asociatul a ridicat banii numerar de la bancomat dar nu a mai ajuns cu ei la casieria societății. Prin urmare, sumele ridicate în numerar s-au înregistrat în debitul contului 461, născându-se o creanță de încasat pentru societate. Unele organe de control au considerat corect distribuirea de dividende în contul 457 după care l-au compensat cu contul 461 în timp ce alte organe de control au dispus înregistrarea sumelor ridicate în contul 5311 (în casierie) și după aceea înregistrarea acestora în contul 461, fapt care duce la încălcarea art. 4 din Legea 70/2015 și respectiv sancționarea acestor încălcări legislative. Practic, organul de control nu putea sancționa contribuabilul potrivit acestui act normativ pentru că nu avea dovada numerarului în casierie. Însă, orice operațiune se înregistrează în contabilitate în baza unor documente justificative. În cazul ridicării numerarului de la bancă în vederea depunerii acestuia la casierie se face pe baza dispoziției de încasare. În cazul înregistrării ridicării numerarului de la bancă de către asociat fără ca acesta să mai ajungă în casierie (adică înregistrarea in contabilitate a notei 461=5121), documentul justificativ poate fi un decont de cheltuieli pentru care s-a acordat un avans spre decontare dar și în acest caz intrăm sub incidența Legii 70/2015 art. 3 alin. (1) lit. e):
Articolul 3
(1) Prin excepție de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operațiuni de încasări și plăți în numerar, în următoarele condiții:
e) plăți din avansuri spre decontare, în limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoană care a primit avansuri spre decontare.
Și în acest caz poate fi considerată fragmentare acordarea de avansuri peste limita de 5.000 lei pe zi, chiar dacă s-a ridicat numerar din bancă câte 5.000 lei pe zi dar în zile succesive, mai ales în cazul în care asociatul respectiv nu a decontat niciodată nimic, având în vedere că pentru asta s-au acordat avansurile spre decontare.
În concluzie, Legea 70/2015 a fost concepută special pentru a sancționa astfel de operațiuni. În practică, organele de control au încadrat ca ridicare de dividende anticipate în cazul în care exista profit de distribuit și au aplicat impozit pe dividende sau venituri din alte surse în cazul în care nu există profit de distribuit, urmat de sanctiuni care intră sub incidența Legii 70/2015.
În cazul în care există profit de distribuit, se distribuie dividende:
461 = 5121/5311 – ridicare inițială a numerarului din bancă/casierie
1171 = 457 – distribuire de dividend
457 = 446 – impozit pe dividend 8%
446 = 5121 – plată impozit
457 = 461 compensare sume ridicate în avans
În cazul în care nu există profit de distribuit, se recunoaște pentru asociat un venit din alte surse (atenție, se va recunoaște un venit net din alte surse suma care a fost ridicată):
461 = 5121/5311 – ridicare inițială a numerarului din banca/casierie
635 = 446 – impozit pe venituri din alte surse 10% (se calculează prin metoda sutei micșorate la valoarea sumei ridicate)
446 = 5121 – plată impozit
6588 = 461 – compensare sume ridicate
În ambele situații se vor avea în vedere pragurile prevăzute la art. 170 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal în ceea ce privește stabilirea obligației contribuției de asigurări sociale de sănătate.
Reglementare:
- Legea 70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar
- Legea 227/2015 privind Codul fiscal
2 comentarii
ADRIANA PUSA MEDISAN
25 Mai 2024 la 10:18Multumim pentru precizarile date,dl.expert!
Universul Fiscal
25 Mai 2024 la 13:53Cu mare drag! Va multumim ca ne sunteti alaturi.