Sub ce forma se poate plati colaborarea cu un actor?

Articol publicat in data de: 19 Iunie 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , Veniturile persoanelor fizice
 

Situatie de fapt: 

Firma de productie cinematografica doreste sa lucreze cu actori pentru un film de scurt metraj. Durata de filmare nu este mai mare de 3 zile

Intrebare:

Ce modalitate de plata poate folosi pentru plata actorilor? Precizam ca actorii respectivi nu vor mai fi chemati si la alte filmari ale firmei.

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Legea 8/1996 a dreptului de autor defineste la art. 7 obiectul dreptului de autor si anume:

„operele originale de creaţie intelectuală în domeniul lit

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 19/06/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU