Situatie de fapt:
O societate avand un imobil inchiriat catre diversi chiriasi, refactureaza costurile cu utilitatile primite de la furnizorii de utilitati catre chiriasi, monografia contabila aferenta facturilor primite /emise fiind: facturi primite de la furnizori 461/4426=401 facturi emise catre clienti 4111=461/4427. Se primesc facturi de la furnizorii de utilitati cu o reducere a valorii de plata, reprezentand “Compensare acordata (Legea 259/2021)”.
Intrebare:
Care este natura acestei compensari ( subventie, reducere etc)?
Care este monografia contabila pentru “Compensare acordata (Legea 259/2021)” primita de la furnizorii de utilitati, respectiv facturata catre clientii-chiriasi?
Asa cum se precizeaza in Legea 259/2021 pentru aprobarea OUG 118/2021 privind stabilirea schemei de compensare pentru consu de energie electrica si gaze naturale pentru sezonul rece 2021-2022,precu
● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate
Economist cu o vasta experienta. In decursul anilor a tinut contabilitatea firmelor mari, filiale ale multinationalelor din domenii diverse de activitate.