Titularul unei intreprinderi individuale poate beneficia de diurna externa?

Articol publicat in data de: 18 Martie 2019
Categorii: PFA / I.I. / I.F. , Veniturile persoanelor fizice
 

Situatie de fapt:

O intreprindere individuala cod CAEN 4333, presteaza servicii in Italia prin titularul intreprinderii individuale, care nu are calitatea de salariat, catre persoane fizice si juridice.

Intrebare:

Poate beneficia de diurna, avand in vedere ca nu are calitatea de salariat?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Codul muncii, prin prevederile art. 44, alin(2) si art.46, alin.(4) stabileste ca:

– “salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazar

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 18/03/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU