Tratament TVA in cazul unei livrari fara transport

Articol publicat in data de: 09 Octombrie 2019
Categorii: TVA
 

Situate de fapt:

O tipografie din Romania factureaza catre o firma din Austria (etichete, prospecte si cutiutele de carton pentru niste suplimente alimentare).

Nu pot face dovada iesirii din tara a respectivelor intrucat acestea impreuna cu drajeurile respective, devin un produs finit ce poate parasi tara dupa cateva luni, iar produsele finite pot pleca atat in UE cat si NON UE.

Intrebare:

Cum facturez eu catre Austria? cu sau fara TVA?

Este suficienta o declaratie a beneficiarului din Austria ca marfa facturata de mine nu va fi comercializata in Romania?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform. Art. 270, alin. (1) din Codul fiscal, este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca și un proprietar

Alin.(9) al aceluiasi articol defineste

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de October 9, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Tratament TVA in cazul unei livrari fara transport

Articol scris in data de: 09 Octombrie 2019

Autor: ADINA VLAICU

Situate de fapt:

O tipografie din Romania factureaza catre o firma din Austria (etichete, prospecte si cutiutele de carton pentru niste suplimente alimentare).

Nu pot face dovada iesirii din tara a respectivelor intrucat acestea impreuna cu drajeurile respective, devin un produs finit ce poate parasi tara dupa cateva luni, iar produsele finite pot pleca atat in UE cat si NON UE.

Intrebare:

Cum facturez eu catre Austria? cu sau fara TVA?

Este suficienta o declaratie a beneficiarului din Austria ca marfa facturata de mine nu va fi comercializata in Romania?

Raspuns

Conform. Art. 270, alin. (1) din Codul fiscal, este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca și un proprietar

Alin.(9) al aceluiasi articol defineste livrarea intracomunitară ca reprezentand o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora.

In concluzie, in conditiile in care nu exista transport din Romania in Austria, livrarea va fi considerata una locala, iar factura se va face cu TVA 19%.

Reglementare:

Cod fiscal

  • Art 270