Trecere la neplătitor de TVA: achizitie cu taxare inversa – se face ajustarea TVA?

Articol publicat in data de: 07 Ianuarie 2022
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situație de fapt:

Societate platitoare de TVA a avut CA:

– anul 2020 CA ~80.000 RON

– anul 2021 CA ~179.000 RON

Dorește sa devina neplatitoare de TVA.

La momentul de față are imobilizari – valoare ramasa neamortizata în sumă de 83.400 RON. Acestea au fost achizitionate din UE și la momentul achizitiei s-a făcut taxare inversa.

Întrebare:

Va rog sa ne spuneti daca trebuie colectat TVA la valoarea ramasa neamortizata, în cazul în care firma devine neplatitoare TVA și care sunt inregistrarile contabile.

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Se va face ajustarea TVA-ului dedus inițial la achizitie –  art. 305

Se considera ca persoana impozabilă a exercitat dreptul de deducere chiar și în cazul achizit

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 07/01/2022.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze