TVA – Livrare locală către client din UE

Articol publicat in data de: 12 Mai 2021
Categorii: TVA
 

Situație de fapt:

O societate A rezidenta in Italia, dar care deține cod TVA eliberat de autoritățile fiscale din România, achizitioneaza bunuri de la o societate B, rezidenta în România dar livrarea se face către altă societate C, rezidenta tot în România. Societatea B factureaza bunurile către societatea A , pe codul TVA eliberat în România.

Întrebare:

Societatea A poate emite factura către societatea C utilizând codul TVA din Italia (livrare intracomunitara) sau este obligatorie emiterea facturii de pe codul TVA românesc (cu TVA aferent de 19%)?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 270 (9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Meze Bianca Dolores

Articol scris de catre Meze Bianca Dolores, in data de 12/05/2021.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Meze Bianca Dolores