TVA neexigibil aferent subventiilor trebuie sa se evidentieze in Jurnalul de Vanzari?

Articol publicat in data de: 30 Mai 2022
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O societate nu este inregistrata in Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul de TVA la incasare conform art. 324 alin. (16) din Codul Fiscal, dar incaseaza subventii din prestari de servicii, conform art. 30 alin (1) din Normele metodologice de aplicare a art 286 alin. (1) lit a) din L 227/2015 Cod Fiscal.

Intrebare:

Tinand cont de precizarile de mai sus TVA neexigibila la data prestarii serviciilor, care devine exigibila la data incasarii acestora, trebuie sau nu sa evidentieze in Jurnalul de TVA de vanzari la data prestarii serviciului TVA neexigibila?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Avand in vedere ca societatea dumneavoastra nu aplica TVA la incasare, in mod logic nu ar trebui sa aveti TVA neexigibil in Jurnalul de Vanzari.

Dar exigibilitatea TVA-ului aferent subventii

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Monica Predescu

Articol scris de catre Monica Predescu, in data de 30/05/2022.

Prin înfiinţarea unei societăţi de contabilitate am avut ocazia sa încep practicarea activităţii de contabilitate în urmă cu 25 de ani luând astfel parte la începutul şi la dezvoltarea acestui domeniu în România. Cei peste 500 de clienţi pe care i-am avut în această perioadă, au desfăşurat activităţi în foarte multe domenii, unele colaborări cu aceştia durând de peste 15 ani.

Vezi toate articolele scrise de Monica Predescu