Utilizarea zilierilor pentru activitati de restaurant/catering in 2019

Situatie de fapt:

Societate care detine un spatiu (salon de evenimente) in care presteaza servicii de punere la dispozitie si servirea mesei pentru evenimente de tipul nunti, botezuri, petreceri etc. (acestea fiind de obicei in weekend, de maxim 4 ori pe luna…).

Intrebare:

Societatea poate folosi zilieri pentru personalul care prepara mancarurile si bauturile (Bucatari si Barmani) si care serveste (Ospatari)?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 13, alin (1) din Legea 52/2011 privind exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri care prevedea in ce domenii se pot presta muncile necalificate cu caracter o

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de May 17, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU