Vânzare mijloc fix achiziționat prin subvenție

Articol publicat in data de: 03 Octombrie 2022
Categorii: Veniturile microintreprinderilor
 

Situatie de fapt:

O societate micro a achizitionat un mijloc fix, de jumatate de an a iesit din perioada de monitorizare si acum doreste sa vanda acel mijloc fix. Se inregistra o data cu cheltuiala cu amortizare si recunoasterea venitului aferent subventiei. Mijlocul fix nu este amortizat complet. La momentul vanzarii, o data cu descarcarea din gestiune se va recunoaste ca venit si valoarea ramasa neamortizat.

Intrebare:

Conform art 53 Baza impozabila din Codul fiscal, veniturile din subventii nu se impoziteaza, se aplica si pentru aceasta situatie?

Raspuns

Da, conform art. 53 alin. (1) lit. d) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, veniturile din subvenții se scad din baza impozabilă a impozitului pe veniturile microintreprinderilor. Și în această situație veți recunoaște tot un venit din subvenții egală cu valoarea neamortizată a mijocului fix. În schimb veți lua în calcul la baza impozabilă venitul din vânzarea mijlocului fix (contul 7583).

 

Reglementare:

  • Legea 227/2015 privind Codul fiscal

Vânzare mijloc fix achiziționat prin subvenție

Articol scris in data de: 2022-10-03 19:53:56

Autor: Răzvan Bălteanu

Situatie de fapt:

O societate micro a achizitionat un mijloc fix, de jumatate de an a iesit din perioada de monitorizare si acum doreste sa vanda acel mijloc fix. Se inregistra o data cu cheltuiala cu amortizare si recunoasterea venitului aferent subventiei. Mijlocul fix nu este amortizat complet. La momentul vanzarii, o data cu descarcarea din gestiune se va recunoaste ca venit si valoarea ramasa neamortizat.

Intrebare:

Conform art 53 Baza impozabila din Codul fiscal, veniturile din subventii nu se impoziteaza, se aplica si pentru aceasta situatie?

Raspuns

Da, conform art. 53 alin. (1) lit. d) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, veniturile din subvenții se scad din baza impozabilă a impozitului pe veniturile microintreprinderilor. Și în această situație veți recunoaște tot un venit din subvenții egală cu valoarea neamortizată a mijocului fix. În schimb veți lua în calcul la baza impozabilă venitul din vânzarea mijlocului fix (contul 7583).

 

Reglementare:

  • Legea 227/2015 privind Codul fiscal
Distribuie pagina
Răzvan Bălteanu

Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 03/10/2022.

Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.

Vezi toate articolele scrise de Răzvan Bălteanu