Venit din dividende. Contributii sociale datorate.

Articol publicat in data de: 13 August 2019
Categorii: Contributii sociale
 

Situatie de fapt:

Realizez venituri din dividendele unui SRL. Peste 6 ani am înțeles că este posibil să primesc decizie de impunere pentru plata pensiei.

Intrebare:

Este posibil așa ceva? Dacă da, pe ce bază legală?

Dacă după ce am impozitat deja profitul și dividendele, nu doresc să cotizez la pensie, cum pot fi exceptat?

Dacă nu aș realiza niciun fel de venit, ar trebui să cotizez totuși la casa de pensii?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Art. 137 din Codul fiscal enumera categoriile de venituri realizate din România și din afara României ale persoanelor fizice, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securit

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de August 13, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Venit din dividende. Contributii sociale datorate.

Articol scris in data de: 13 August 2019

Autor: ADINA VLAICU

Situatie de fapt:

Realizez venituri din dividendele unui SRL. Peste 6 ani am înțeles că este posibil să primesc decizie de impunere pentru plata pensiei.

Intrebare:

Este posibil așa ceva? Dacă da, pe ce bază legală?

Dacă după ce am impozitat deja profitul și dividendele, nu doresc să cotizez la pensie, cum pot fi exceptat?

Dacă nu aș realiza niciun fel de venit, ar trebui să cotizez totuși la casa de pensii?

Raspuns

Art. 137 din Codul fiscal enumera categoriile de venituri realizate din România și din afara României ale persoanelor fizice, cu respectarea legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte, pentru care se datoreaza constributii de asigurari sociale (CAS=pensie), astfel:

a) venituri din salarii sau asimilate salariilor,
b) venituri din activități independente,
b1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală,
c) indemnizații de șomaj;
d) indemnizații de asigurări sociale de sănătate.

Dividendele incasate de la o persoana juridica romana se incadreaza in categoria veniturilor din investitii, iar pentru acestea, nu se datoreaza contributiii sociale obligatorii (CAS – pensie) conform codului fiscal in vigoare.

Trebuie mentionat, in schimb, ca pentru acest tip de venit (venit din investitii – dividend) se datoreaza contributii sociale pentru asigurari de sanatate (CASS) in cazul in care valoarea dividendului incasat / an depaseste echivalentul a 12 salarii minime brute /tara (pentru anul 2019 aceasta valoare fiind: 12 x 2080 = 24960 lei).

Cota pentru contributiile sociale asigurari de sanatate este de 10% si se aplica la plafonul de 24960 lei, declararea facandu-se prin intermediul Declaratiei unice cu permen final de depunere 15 Martie a anului urmator celui in care s-a obtinut (incasat) venitul din dividende.

Persoanele care încep să realizeze venituri din dividend in cursul anului, depun la organul fiscal competent, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit evenimentul, Declaratia unica și își calculează obligația de plată reprezentând contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată pentru anul în curs.

Termenul de plata al sumelor datorate, stabilite prin Declaratia unica, este 15 Martie, anul urmator.

Reglementare: