Vouchere vacanta: clientul nu solicita factura, este obligatorie emiterea facturii și transmiterea în e-Factura?

Articol publicat in data de: 11 Mai 2022
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situație de fapt:

La o pensiune turistica se încasează c/v servicii cazare cu vouchere de vacanta tip card.

Întrebare:

Pe bonul fiscal încasarea cu vouchere de vacanță de pe card trebuie să apară forma de plata tichet (voucher) sau card și apoi sa se facă un analitic pentru a evidentia aceste încasări de cele pe card bancar. Deasemeni dacă clientul nu solicita factura, este obligatorie emiterea acesteia și transmiterea în e-factura?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

OUG 28/1999

Art. 4, alin. (6) Raportul fiscal de închidere zilnică este documentul emis cu aparatul de marcat electronic fiscal care conține date de sinteză cu caracter fisc

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 11/05/2022.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze