Trecerea de la plata impozitului pe veniturile microintreprinderii la plata impozitului pe profit in cursul anului

Articol scris in data de: 16 Decembrie 2020

Situatia de fapt:

In contabilitatea unui dezvolator imobiliar – microintreprindere platitoare de impozit pe venit, au fost inregistrare lunar cheltuielile dupa natura lor, iar la sfarsitul lunii s-a facut inregistrarea 231r2 cu valoarea cheltuielilor inregistrate (cont 121 sold 0),.

La terminarea constructiei si dupa ce s-a facut apartamentarea imobilului contul 231 a fost transferat la marfa (371 apartament 1 ,371 apartament 2……….), iar vanzarea a fost inregistrata in contul 707 (pret vanzare) si descarcarea prin contul 607 (pret de cost in luna cand are loc vanzarea).

Intrebare:

Daca in trim 4 depaseste 1.000.000 euro CA si trece la impozit pe profit, contul 607 este deductibil la calculul impozitului pe profit?


Potrivit prevederilor Art. 52 din Codul fiscal, regulile de ieșire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului sunt:

,,(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 1.000.000 euro, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depășit această limită.

(2) Limita fiscală prevăzută la alin. (1) se verifică pe baza veniturilor înregistrate cumulat de la începutul anului fiscal. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar precedent.

(3) Calculul și plata impozitului pe profit de către microîntreprinderile care se încadrează în prevederile alin. (1) se efectuează luând în considerare veniturile și cheltuielile realizate începând cu trimestrul respectiv.,,

In concluzie, cheltuielile realizate incepand cu trimestrul al 4-lea, acesta fiind trimestrul in care se depaseste CA de 1.000.000 euro si trimestrul din care se datoreaza impozit pe profit, sunt deductibile fiscal daca efectuate în scopul desfășurării activității economice.

Reglementare: 

– Art. 52, 25 – Cod fiscal

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 16/12/2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Trecerea de la plata impozitului pe veniturile microintreprinderii la plata impozitului pe profit in cursul anului

Articol scris in data de: 2020-12-16 14:46:12

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

In contabilitatea unui dezvolator imobiliar - microintreprindere platitoare de impozit pe venit, au fost inregistrare lunar cheltuielile dupa natura lor, iar la sfarsitul lunii s-a facut inregistrarea 231r2 cu valoarea cheltuielilor inregistrate (cont 121 sold 0),.

La terminarea constructiei si dupa ce s-a facut apartamentarea imobilului contul 231 a fost transferat la marfa (371 apartament 1 ,371 apartament 2..........), iar vanzarea a fost inregistrata in contul 707 (pret vanzare) si descarcarea prin contul 607 (pret de cost in luna cand are loc vanzarea).

Intrebare:

Daca in trim 4 depaseste 1.000.000 euro CA si trece la impozit pe profit, contul 607 este deductibil la calculul impozitului pe profit?




Potrivit prevederilor Art. 52 din Codul fiscal, regulile de ieșire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului sunt:

,,(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 1.000.000 euro, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depășit această limită.

(2) Limita fiscală prevăzută la alin. (1) se verifică pe baza veniturilor înregistrate cumulat de la începutul anului fiscal. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exercițiului financiar precedent.

(3) Calculul și plata impozitului pe profit de către microîntreprinderile care se încadrează în prevederile alin. (1) se efectuează luând în considerare veniturile și cheltuielile realizate începând cu trimestrul respectiv.,,

In concluzie, cheltuielile realizate incepand cu trimestrul al 4-lea, acesta fiind trimestrul in care se depaseste CA de 1.000.000 euro si trimestrul din care se datoreaza impozit pe profit, sunt deductibile fiscal daca efectuate în scopul desfășurării activității economice.

Reglementare: 

- Art. 52, 25 – Cod fiscal
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după