Deductibilitatea si impozitarea contravalorii testelor Covid -19 suportate de angajator pentru angajatii proprii

Articol scris in data de: 18 Noiembrie 2020

Situatia de fapt:

Societate printr-o decizie interna, cu avizul medicul de medicina muncii si responsabilul SSM (Conform H.G. nr. 355/2007) a stabilit ca salariatii care raman acasa prezentand simptome minore sa efectueze imediat testul PCR, respectiv la reintoarcerea la locul de munca salariatii care au avut un test pozitiv, sa prezinte un test PCR negativ, teste decontate de societate.

Pana la aparitia OUG 181 din 26.10 toate aceste teste le-am considerat deductibile (art 25, al. 1 – CF) si neimpozabile salariatilor (art.76 alin. (4) lit. f) – CF)

Dupa 27.10, toate retestarile pentru intoarcerea la locul de munca le consider nedeductibile si impozabile salariatilor.

Intrebare:

Am procedat corect sau aceste teste PCR decontate de societate inainte/dupa acest OUG 181 sunt nedeductibile si impozabile?


Pana la aparitia OUG 181/2020, publicata in MO 988 din 26.10.2020, angajatorii care suportau contravaloarea testelor Covid -19 pentru proprii angajati, puteau sa deduca in baza Art. 25, alin, 2 din Codul fiscal valoarea acestora asimiland-o ca venit din salariu (Art. 76, alin. 2, lit. s) pentru angajati, adica, la valoarea respectiva trebuiau sa calculeze si sa achite impozit pe salariu si contributii sociale.

Odata cu intrarea in vigoare a OUG 181/2020, prin specificatiile de la Art. 20, se introduce contravaloarea cheltuielilor suportate de angajator/plătitor cu efectuarea testelor medicale de diagnosticare a infecţiei COVID-19, pe perioada instituirii starii de urgenta si de alerta, din iniţiativa acestuia, pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor in categoria:

• Sumelor neimpozitate din perspectiva impozitului pe veniturile din salarii sau asimilate salariului, adaugand un nou alineat (“v”) cu privire la acest aspect la Art. 76, alin. 4 din Codul fiscal;

• Veniturilor din salarii și venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale, adaugand un nou alineat (“v”) cu privire la acest aspect la Art. 142 din Codul fiscal.

In Anexa 1- FIŞE privind serviciile medicale profilactice detaliate în funcţie de expunerea profesională, parte integranta din HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, la Cap. I, pct 4, lit. f) se prevad situatiile in care se pot completa aceste analize si modifica periodicitatea lor, astfel:

“în funcţie de situaţia epidemiologică locală, direcţiile de sănătate publică judeţene vor stabili atât completarea examenelor medicale, cât şi modificarea periodicităţii acestora în cadrul examenelor medicale periodice. Aceste modificări trebuie transmise în scris unităţilor care desfăşoară activitate de medicina muncii”.

In concluzie, tipul de analize acoperite de medicina muncii si periodicitatea lor nu pot fi decise la nivel de societate, prin decizie interna.

Reglementare:

– Art. 76, alin. 4, lit.v si Art. 142, lit. v – Cod fiscal

– Art. 20 – OUG 181/2020

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de November 18, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Deductibilitatea si impozitarea contravalorii testelor Covid -19 suportate de angajator pentru angajatii proprii

Articol scris in data de: 18 Noiembrie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

Societate printr-o decizie interna, cu avizul medicul de medicina muncii si responsabilul SSM (Conform H.G. nr. 355/2007) a stabilit ca salariatii care raman acasa prezentand simptome minore sa efectueze imediat testul PCR, respectiv la reintoarcerea la locul de munca salariatii care au avut un test pozitiv, sa prezinte un test PCR negativ, teste decontate de societate.

Pana la aparitia OUG 181 din 26.10 toate aceste teste le-am considerat deductibile (art 25, al. 1 - CF) si neimpozabile salariatilor (art.76 alin. (4) lit. f) - CF)

Dupa 27.10, toate retestarile pentru intoarcerea la locul de munca le consider nedeductibile si impozabile salariatilor.

Intrebare:

Am procedat corect sau aceste teste PCR decontate de societate inainte/dupa acest OUG 181 sunt nedeductibile si impozabile?




Pana la aparitia OUG 181/2020, publicata in MO 988 din 26.10.2020, angajatorii care suportau contravaloarea testelor Covid -19 pentru proprii angajati, puteau sa deduca in baza Art. 25, alin, 2 din Codul fiscal valoarea acestora asimiland-o ca venit din salariu (Art. 76, alin. 2, lit. s) pentru angajati, adica, la valoarea respectiva trebuiau sa calculeze si sa achite impozit pe salariu si contributii sociale.

Odata cu intrarea in vigoare a OUG 181/2020, prin specificatiile de la Art. 20, se introduce contravaloarea cheltuielilor suportate de angajator/plătitor cu efectuarea testelor medicale de diagnosticare a infecţiei COVID-19, pe perioada instituirii starii de urgenta si de alerta, din iniţiativa acestuia, pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii şi asimilate salariilor in categoria:

• Sumelor neimpozitate din perspectiva impozitului pe veniturile din salarii sau asimilate salariului, adaugand un nou alineat ("v") cu privire la acest aspect la Art. 76, alin. 4 din Codul fiscal;

• Veniturilor din salarii și venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale, adaugand un nou alineat ("v") cu privire la acest aspect la Art. 142 din Codul fiscal.

In Anexa 1- FIŞE privind serviciile medicale profilactice detaliate în funcţie de expunerea profesională, parte integranta din HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, la Cap. I, pct 4, lit. f) se prevad situatiile in care se pot completa aceste analize si modifica periodicitatea lor, astfel:

"în funcţie de situaţia epidemiologică locală, direcţiile de sănătate publică judeţene vor stabili atât completarea examenelor medicale, cât şi modificarea periodicităţii acestora în cadrul examenelor medicale periodice. Aceste modificări trebuie transmise în scris unităţilor care desfăşoară activitate de medicina muncii".

In concluzie, tipul de analize acoperite de medicina muncii si periodicitatea lor nu pot fi decise la nivel de societate, prin decizie interna.

Reglementare:

- Art. 76, alin. 4, lit.v si Art. 142, lit. v – Cod fiscal

- Art. 20 – OUG 181/2020
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după

Nu ai gasit ce cautai?