Inregistrare si declarare AIC de servicii dintr-o factura emisa gresit de furnizorul din UE

Articol scris in data de: 17 Februarie 2022

Situatie de fapt:

Am primit o factura de la societate impozabila din Irlanda cu TVA din Romania ( 19% ). Factura reprezinta achizitie mentenanta licente.

Intrebare:

Cum inregistram acest tva de 19%, cum il declaram in 300 si 390?



Factura in acest caz este intocmita gresit numai daca firma care primeste aceste servicii este platitoare de TVA.

Asa cum ati prezentat situatia am tras concluzia ca firma care primeste aceste servicii este platitoare de TVA. Firma din Irlanda nu a verificat in VIES ca aveti cod valid de TVA si in acest caz a facturat cu cota de TVA din Romania, firma din Irlanda fiind inscrisa in sistemul One Stop Shop, mai pe scurt OSS.

Conform Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante, daca furnizorul a emis factura cu tot cu TVA, firma din Romania va include TVA in baza de impozitare si il va declara in decontulde TVA D300 si in declaratia recapitulativa D390.

În ceea ce priveşte obligaţiile ce îi revin beneficiarului român ca urmare a efectuării unei achiziţii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile în România, indiferent dacă a primit o factură cu sau fără TVA din alt stat membru, precizăm că acestea diferă în funcţie de modul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153 sau art. 153^1 din Codul fiscal. Astfel, indiferent dacă s-a înregistrat sau nu în ROI, pe lângă respectarea regulilor stabilite de legislaţia în domeniul TVA referitoare la determinarea locului prestării/achiziţiei intracomunitare, exigibilitate, cota aplicabilă, baza impozabilă, facturare, scutiri ş.a., beneficiarul va avea şi următoarele obligaţii:

– dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, va avea obligaţia să depună decontul de TVA (formularul 300) prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal, în care să înregistreze taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii ca taxă colectată şi deductibilă, în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 145 – 1471 conform prevederilor art. 157 alin. (2) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal;

– dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal sau ar fi avu obligaţia să se înregistreze conform acestui articol, va avea obligaţia să depună decontul special de taxă (formularul 301) prevăzut la art. 1563 din Codul fiscal, să efectueze plata taxei pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii, conform prevederilor art. 157 alin. (1) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal.

În situaţia în care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul în care se consideră că a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusă în baza de impozitare a TVA pentru achiziţia intracomunitară de bunuri/servicii care are locul în România.

In concluzie TVA de 19% de pe factura primita il includeti in baza de impozitare si in contabilitate faceti taxare inversa pe toata suma. In D300 il declarati la Rd.7 si 7.1, baza, totalul facturii cu tot cu TVA, si TVA calculat la baza de impozitare care cuprinde si TVA din factura furnizorului.

 

Reglementare:

  • Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante
close

Fii la curent cu ultimele noutăți fiscale!

- Alerte Fiscale - Ultimele modificări în legislatia fiscală!
- Spețe din domeniile contabilitate, fiscalitate si resurse umane!

Distribuie pagina
Romeo Negrut

Articol scris de catre Romeo Negrut, in data de 17/02/2022.

Membru fondator al grupului Tax Advisors si Larrom Expert cu o vasta experienta profesionala. Ne propunem sa oferim cele mai bune solutii în domeniul financiar-contabil, politicii manageriale si resurselor umane, astfel încât sa asiguram partenerilor nostri un background solid în realizarea obiectivelor.

Vezi toate articolele scrise de Romeo Negrut

Inregistrare si declarare AIC de servicii dintr-o factura emisa gresit de furnizorul din UE

Articol scris in data de: 2022-02-17 14:36:41

Autor: Romeo Negrut

Situatie de fapt:

Am primit o factura de la societate impozabila din Irlanda cu TVA din Romania ( 19% ). Factura reprezinta achizitie mentenanta licente.

Intrebare:

Cum inregistram acest tva de 19%, cum il declaram in 300 si 390?









Factura in acest caz este intocmita gresit numai daca firma care primeste aceste servicii este platitoare de TVA.

Asa cum ati prezentat situatia am tras concluzia ca firma care primeste aceste servicii este platitoare de TVA. Firma din Irlanda nu a verificat in VIES ca aveti cod valid de TVA si in acest caz a facturat cu cota de TVA din Romania, firma din Irlanda fiind inscrisa in sistemul One Stop Shop, mai pe scurt OSS.

Conform Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante, daca furnizorul a emis factura cu tot cu TVA, firma din Romania va include TVA in baza de impozitare si il va declara in decontulde TVA D300 si in declaratia recapitulativa D390.

În ceea ce priveşte obligaţiile ce îi revin beneficiarului român ca urmare a efectuării unei achiziţii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile în România, indiferent dacă a primit o factură cu sau fără TVA din alt stat membru, precizăm că acestea diferă în funcţie de modul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153 sau art. 153^1 din Codul fiscal. Astfel, indiferent dacă s-a înregistrat sau nu în ROI, pe lângă respectarea regulilor stabilite de legislaţia în domeniul TVA referitoare la determinarea locului prestării/achiziţiei intracomunitare, exigibilitate, cota aplicabilă, baza impozabilă, facturare, scutiri ş.a., beneficiarul va avea şi următoarele obligaţii:

- dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, va avea obligaţia să depună decontul de TVA (formularul 300) prevăzut la art. 156^2 din Codul fiscal, în care să înregistreze taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii ca taxă colectată şi deductibilă, în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 145 - 1471 conform prevederilor art. 157 alin. (2) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal;

- dacă este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal sau ar fi avu obligaţia să se înregistreze conform acestui articol, va avea obligaţia să depună decontul special de taxă (formularul 301) prevăzut la art. 1563 din Codul fiscal, să efectueze plata taxei pe valoarea adăugată aferentă achiziţiilor intracomunitare de bunuri şi servicii, conform prevederilor art. 157 alin. (1) din Codul fiscal şi să depună declaraţia recapitulativă (formularul 390) prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal.

În situaţia în care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul în care se consideră că a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusă în baza de impozitare a TVA pentru achiziţia intracomunitară de bunuri/servicii care are locul în România.

In concluzie TVA de 19% de pe factura primita il includeti in baza de impozitare si in contabilitate faceti taxare inversa pe toata suma. In D300 il declarati la Rd.7 si 7.1, baza, totalul facturii cu tot cu TVA, si TVA calculat la baza de impozitare care cuprinde si TVA din factura furnizorului.

 

Reglementare:

  • Ordinului 81544 din 11.10.2010 emis de Ministerul de Finante

  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după