Persoana impozabila din Marea Britanie presteaza servicii catre o persoana impozabila din Romania de la 01.01.2021

Articol scris in data de: 04 Decembrie 2020

Situatia de fapt:

Persoana fizica rezidenta in UK va presta servicii electronice/IT si/sau consultanta IT incepand cu 01.01.2021, catre persoana juridica impozabila in Romania, inregistrata in scopuri de TVA si inregistrata in VIES (dar dupa 01.01.2021 nu mai are relevanta acest aspect).

Intrebare:

Persoana fizica rezidenta in UK va emite factura catre persoana juridica impozabila in Romania, cu TVA?
Si persoana juridica impozabila in Romania va considera acest TVA ca fiind un TVA deductibil?


Incepand cu data de 01.01.2021, Marea Britanie incheie perioada de tranzitie dupa aprobarea retragerii din Uniunea Europeana din 01.02.2020.

In aceasta perioada de tranzitie, care se va incheia la 31.12.2020, Marea Britanie si Uniunea Europeana ar trebui sa negocieze un acord privind un nou parteneriat care sa intre in vigoare de la 01 ianuarie 2021 si care sa prevada in special o zona de liber schimb.

Cu toate acestea, dat fiind faptul ca pana la momentul prezent acest acord nu pare a se contura intr-o forma care sa fie agreata de cele doua parti implicate, este posibil ca aceasta perioada de tranzitie sa se incheie fara un acord semnat.

In aceste conditii, incepand cu 01.01.2021, normele UE prevazute in Directiva 2006/112/CE a Consiliului Europei privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată, nu se vor mai aplica pentru Marea Britanie.

Prestarile de servicii din Marea Britanie catre UE si invers vor fi considerate prestari de servicii transfrontaliere, iar Marea Britanie va avea statut de tara terta, legislatia europeana in materie de TVA prevazand diferite regimuri de TVA stabilite in functie de locul prestarii de servicii care depinde de:

– Tipul serviciului;

– Calitatea de persoana impozabila sau nu a beneficiarului;

– Locul unde se presteaza serviciile, etc.

In situatia prezentata, persoana fizica rezidenta UK, care desfasoara o activitate economica (prestari sercivii electronice IT.) este considerata din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata o persoana impozabila. Aceasta va presta un serviciu catre o persoana impozabila dintr-un teritoriu tert (UE din 01.01.2021).

In acest caz, conform reglementarilor Directivei de TVA, transpusa in legislatia romana, locul serviciilor prestate de:

,,prestatori stabiliți în afara Uniunii Europene către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal.,, (Norme metodologice pct 15, alin. (7), date in aplicarea Art. 278, alin. (2) din Codul fiscal).

 Regula generala de stabilire a locului prestarii de servicii catre o persoana impozabila este data de prevederile Art. 278, alin. (2) din Codul fiscal, si anume: ,,Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.,,

In concluzie, locul prestarii de servicii catre o persoana impozabila din Romania se va stabili ca fiind in Romania, beneficiarul fiind obligat la plata taxei pe valoarea adaugata, dar fara a mai avea obligatia de a declara operatiunea in Declaratia recapitulativa deoarece de la 01.01.2021 Marea Britanie va fi considerat teritoriu tert.

Aceste prevederi raman valabile atat timp cat perioada de tranzitie se va incheia fara un acord semnat intre Marea Britanie si UE. Daca pana la 31.12.2020 se va agrea totusi un acord intre cele doua entitati, se vor aplica prevederile prevazute in respectivul document.

Reglementare:

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 04/12/2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Persoana impozabila din Marea Britanie presteaza servicii catre o persoana impozabila din Romania de la 01.01.2021

Articol scris in data de: 2020-12-04 14:11:38

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

Persoana fizica rezidenta in UK va presta servicii electronice/IT si/sau consultanta IT incepand cu 01.01.2021, catre persoana juridica impozabila in Romania, inregistrata in scopuri de TVA si inregistrata in VIES (dar dupa 01.01.2021 nu mai are relevanta acest aspect).

Intrebare:

Persoana fizica rezidenta in UK va emite factura catre persoana juridica impozabila in Romania, cu TVA?
Si persoana juridica impozabila in Romania va considera acest TVA ca fiind un TVA deductibil?




Incepand cu data de 01.01.2021, Marea Britanie incheie perioada de tranzitie dupa aprobarea retragerii din Uniunea Europeana din 01.02.2020.

In aceasta perioada de tranzitie, care se va incheia la 31.12.2020, Marea Britanie si Uniunea Europeana ar trebui sa negocieze un acord privind un nou parteneriat care sa intre in vigoare de la 01 ianuarie 2021 si care sa prevada in special o zona de liber schimb.

Cu toate acestea, dat fiind faptul ca pana la momentul prezent acest acord nu pare a se contura intr-o forma care sa fie agreata de cele doua parti implicate, este posibil ca aceasta perioada de tranzitie sa se incheie fara un acord semnat.

In aceste conditii, incepand cu 01.01.2021, normele UE prevazute in Directiva 2006/112/CE a Consiliului Europei privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată, nu se vor mai aplica pentru Marea Britanie.

Prestarile de servicii din Marea Britanie catre UE si invers vor fi considerate prestari de servicii transfrontaliere, iar Marea Britanie va avea statut de tara terta, legislatia europeana in materie de TVA prevazand diferite regimuri de TVA stabilite in functie de locul prestarii de servicii care depinde de:

- Tipul serviciului;

- Calitatea de persoana impozabila sau nu a beneficiarului;

- Locul unde se presteaza serviciile, etc.

In situatia prezentata, persoana fizica rezidenta UK, care desfasoara o activitate economica (prestari sercivii electronice IT.) este considerata din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata o persoana impozabila. Aceasta va presta un serviciu catre o persoana impozabila dintr-un teritoriu tert (UE din 01.01.2021).

In acest caz, conform reglementarilor Directivei de TVA, transpusa in legislatia romana, locul serviciilor prestate de:

,,prestatori stabiliți în afara Uniunii Europene către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal.,, (Norme metodologice pct 15, alin. (7), date in aplicarea Art. 278, alin. (2) din Codul fiscal).

 Regula generala de stabilire a locului prestarii de servicii catre o persoana impozabila este data de prevederile Art. 278, alin. (2) din Codul fiscal, si anume: ,,Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.,,

In concluzie, locul prestarii de servicii catre o persoana impozabila din Romania se va stabili ca fiind in Romania, beneficiarul fiind obligat la plata taxei pe valoarea adaugata, dar fara a mai avea obligatia de a declara operatiunea in Declaratia recapitulativa deoarece de la 01.01.2021 Marea Britanie va fi considerat teritoriu tert.

Aceste prevederi raman valabile atat timp cat perioada de tranzitie se va incheia fara un acord semnat intre Marea Britanie si UE. Daca pana la 31.12.2020 se va agrea totusi un acord intre cele doua entitati, se vor aplica prevederile prevazute in respectivul document.

Reglementare:
  • Categorii spețe

  • Afișare alerte fiscale

  • Afisare postari blog

  • Sortează după

Nu ai gasit ce cautai?