Achizitie autoturism second-hand din Germania. Tratament TVA

Articol publicat in data de: 20 Februarie 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Persoana juridica impozabila, neinregistrata in scop de TVA, cumpara autoturism second din Germania in valoare de 12.269 EURO+2331 EURO TVA, total 14600 EUR, de la persoana juridica impozabila, inscrisa in VIES.

Data facturii este 15.01.2020, achitata in 16.01.2020. Autoturismul ajunge in RO, in 10.02.2020, iar in vederea inmatricularii i s-a cerut sa achite TVA in Romania.

Intrebare:

Va rugam sa ne precizati daca:

1. Persoana juridica este obligata la plata TVA in Romania, chiar daca a achitat TVA si in DE?

2. Persoana juridica poate recupera TVA achitat in Germania?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

1. A) Persoana juridica impozabila asa cum este ea definita din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata de Codul fiscal la Art. 266, alin. (1), pct. 22 – “per

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de February 20, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Achizitie autoturism second-hand din Germania. Tratament TVA

Articol scris in data de: 20 Februarie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatie de fapt:

Persoana juridica impozabila, neinregistrata in scop de TVA, cumpara autoturism second din Germania in valoare de 12.269 EURO+2331 EURO TVA, total 14600 EUR, de la persoana juridica impozabila, inscrisa in VIES.

Data facturii este 15.01.2020, achitata in 16.01.2020. Autoturismul ajunge in RO, in 10.02.2020, iar in vederea inmatricularii i s-a cerut sa achite TVA in Romania.

Intrebare:

Va rugam sa ne precizati daca:

1. Persoana juridica este obligata la plata TVA in Romania, chiar daca a achitat TVA si in DE?

2. Persoana juridica poate recupera TVA achitat in Germania?

Raspuns

1. A) Persoana juridica impozabila asa cum este ea definita din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata de Codul fiscal la Art. 266, alin. (1), pct. 22 – “persoana fizică, grupul de persoane, instituția publică, persoana juridică, precum și orice entitate capabilă să desfășoare o activitate economică“, neinregistrata in scop de TVA, poate beneficia la  achizitia unui autovehicul second-hand de regimul special de taxare a TVA, reglementat prin Directiva 112 a Uniunii Europene, prevazut si in art. 312 din Codul Fiscal, daca vanzatorul a optat pentru acest regim.

In acest caz,  vanzatorul aplica TVA doar asupra marjei profitului in cazul revanzarii de bunuri second-hand si nu asupra intregului pret de vanzare.

Regimul special este aplicabil oricarui cumparator, atat persoane fizice si juridice, platitoare sau neplatitoare de TVA.

Obligatoriu, daca autovehiculul a fost achizitionat intr-un astfel de regim de scutire, vanzatorul trebuie sa specifice pe factura “regimul special al marjei” in baza caruia se aplica TVA doar asupra marjei de profit.

In cazul in care vanzatorul aplica regimul special pentru bunuri second-hand (aplicand TVA doar asupra marjei de profit), cumparatorul nu va datora TVA in Romania, indiferent ca este persoana fizica sau persoana juridica impozabila,  inregistrata sau neinregistrata in scopuri de TVA.

In concluzie, persoana juridica impozabila, neinregistrata in scopuri de TVA nu datoreaza TVA in Romania, va plati TVA in tara de origine, Germania daca autoturismul a fost achizitionat in regimul marjei.

1. B) Exista si varianta ca vanzatorul sa nu aplice regimul special al marjei pentru bunurile second-hand, (cum pare a fi cazul dumneavoastra dupa valoare TVA-ului din factura).

In acest caz, dat fiind faptul ca valoarea achizitiei intracomunitare realizata de societatea neinregistrata in scop de TVA depaseste plafonul de scutire pentru achizitii intracomunitare de 10.000 euro (34.000 lei) conform Art. 268, alin. (4) din Codul fisca, societatea va avea obligatia, inainte de realizarea achizitiei intracomunitare, sa se inregistreze in scop special de TVA conf. Art. 317 din Codul fiscal:

“(1) Are obligația să solicite înregistrarea în scopuri de TVA:

a) persoana impozabilă care are sediul activității economice în România și persoana juridică neimpozabilă stabilită în România, neînregistrate și care nu au obligația să se înregistreze conform art. 316 și care nu sunt deja înregistrate conform lit. b) – d) sau alin. (2), care efectuează o achiziție intracomunitară taxabilă în România, înainte de efectuarea achiziției intracomunitare, dacă valoarea achiziției intracomunitare respective depășește plafonul pentru achiziții intracomunitare în anul calendaristic în care are loc achiziția intracomunitară”.

 Codul de inregistrare obtinut in baza art. 317 trebuie utilizat numai pentru achizitii intracomunitare, persoana juridica romana comunicandu-l furnizorului. In acest caz, acesta trebuie sa emita factura fara TVA cu mentiunea taxare inversa.

Societatea din Romania trebuie sa declare achizitia intracomunitara in Romania prin Declaratia 301 “Decont special de taxa pe valoarea adaugata” si sa plateasca TVA in Romania pentru acea tranzactie.  Decontul special se depune numai pentru lunile in care ia nastere exigibilitatea taxei. Formularul se depune pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea operatiunilor (data facturii).

In plus, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 317 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal trebuie sa depuna si declaratia recapitulativa (formular 390 “Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare”) pentru lunile calendaristice in care ia nastere exigibilitatea taxei aferenta achizitiilor intracomunitare de bunuri taxabile.

Declaratia recapitulativa se depune lunar pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit exigibilitatea, iar daca persoana impozabila nu a avut nicio operatiune intracomunitara, atunci nu se va depune nicio declaratie pentru luna respectiva.

In concluzie, ar fi trebuit sa va inregistrati in scop special de TVA pentru achizitii intracomunitare inainte de efectuarea achizitiei, sa comunicati furnizorului codul special de TVA, acesta emitea factura fara TVA, iar dumneavostra declarati prin 301 si 390 in Romania achizitia intracomunitara si plateati TVA in Romania.

2. Recuperarea TVA-ului platit in Germania se poate face doar de persoanele impozabile in cazul achizitiei unui autovehicul nou, cand taxa obligatoriu se datoreaza in Romania, dar, cu toate acestea, si furnizorul emite factura cu TVA (in practica se intalnesc astfel de situatii cand, desi taxa se datoreaza in alt stat UE, acolo unde se va inmatricula masina, vanzatorul emite factura de vanzare cu TVA).

Normele metodologice date spre clarificarea art. 302, alin (2) – Legea 227/2015 (Cod fiscal) prevad procedura in cazul in care se doreste recuperarea de TVA la achizitia de bunuri de catre o persoana impozabila neinregistrata in scop de TVA in Romania, stabilita in Romania.

In concluzie, in cazul dumneavoastra (achizitie de autovehicul second hand) nu se poate solicita rambursarea de TVA achitat in Germania.

 Reglementare:

  • Art. 266, 268, 312, 302 – Cod fiscal
  •  OPANAF 2810/2016