Acordare vouchere de vacanta

Articol publicat in data de: 21 Iunie 2022
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

Angajator platitor de impozit pe profit din domeniul constructii CAEN 4120, aplica scutire de impozit si sanatate, doreste sa acorde salariatilor vauchere de vacanta.

Intrebare:

Se pot acorda vouchere de vacanta sau deconta valoarea concediului in limita sumei de 6095 lei neimpozabil si 5% din impozit pe profit si care este procedura de acordare?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Da, se pot acorda vouchere de vacanta si salariatilor din domeniul constructiilor. In legislatie, nu exista o interdictie in acest sens. Conform art. 76 alin. 2 lit.

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Mariana Bunta

Articol scris de catre Mariana Bunta, in data de 21/06/2022.

Pot spune despre mine că domeniul resurselor umane și activitățile adiacente acestuia reprezintă un real interes și pasiune, acest lucru dovedindu-se și din experiența de peste 17 ani pe care o am în acest domeniu, mai ales în firme de producție sau în firme de contabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Mariana Bunta