Acordarea de tichete cadou colaboratorilor, persoane fizice. Tratament fiscal

Articol publicat in data de: 07 Iulie 2020
Categorii: Veniturile microintreprinderilor
 

Situatia de fapt:

Cu ocazia diferitelor sarbatori sau aniversari compania doreste sa acorde premii de protocol sub forma de tichete cadou colaboratorilor persoane fizice.

Intrebare:

1. Care este tratamentul fiscal al tichetelor cadou?
2. Ce declaratii fiscale trebuie intocmite?
3. Ce documente justificative trebuie intocmite de catre companie?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Acordarea tichetelor cadou colaboratorilor, persoane fizice care nu au calitatea de salariat, se poate face conform Art. 15, alin. (2) din Legea 165/2018 pentru:

– Campaniile de market

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 07/07/2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU