Amortizarea in cazul mijloacelor fixe pentru care societatea a aplicat prevederea referitoare la scutirea profitului reinvestit

Articol publicat in data de: 09 Iulie 2019
Categorii: Impozitul pe profit
 

Situatie de fapt: 

O societate comercială a calculat la trimestrul IV  al anului 2018 profit reinvestit aferent unor utilaje puse în functiune in luna noiembrie 2018.

Intrebare:

Cheltuiala cu amortizarea acestor utilaje este deductibila pe durata de amortizare a acestora?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Da, in conformitate cu prevederile art. 25, alin (3), lit I din Codul fiscal, cheltuiala cu amortizarea este deductibila fiscal.

Atfel, cheltuielile aferente achiziționării, producerii, co

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 09/07/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU