Asociatia de proprietari poate trimite femeia de serviciu in somaj tehnic?

Articol publicat in data de: 27 Martie 2020
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

O asociatie de proprietari are o angajata, femeie de serviciu, cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial de 6 ore/zi, in intervalul orar 8:00-14:00. Precizez ca angajata are varsta mai mare de 65 ani si este pensionara de limita de varsta.

Intrebare: 

1. Asociatia de proprietari are posibilitatea de a o trimite in somaj tehnic, si daca da, are posibilitatea de a recupera indemnizatia de somaj?

2. Care sunt demersurile pe care trebuie sa le faca asociatia de proprietari in vederea recuperarii sumelor de la stat?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

1. Somajul tehnic reprezinta in fapt suspendarea contractelor de munca din initiativa angajatorului, datorita unei reduceri a activitatii, cu acordarea unei indemniz

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Ioana-Camelia Sprivac

Articol scris de catre Ioana-Camelia Sprivac, in data de March 27, 2020.

Avand la baza studii juridice si o specializare in fiscalitate, practic o abordare a spetelor din doua puncte de vedere, fapt ce imi permite o intelegere mai buna in special in cazul spetelor complexe care nu necesita doar cunostiinte in domeniul fiscalitatii. In decursul ultimilor 3 ani am avut ocazia sa particip la diferite cursuri si seminarii sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul fiscalitatii, ajungand astazi sa pot rezolva o gama variata de spete si sa pot raspunde cu promptitudine la intrebarile clientilor.

Vezi toate articolele scrise de Ioana-Camelia Sprivac

Asociatia de proprietari poate trimite femeia de serviciu in somaj tehnic?

Articol scris in data de: 27 Martie 2020

Autor: Ioana-Camelia Sprivac

Situatie de fapt:

O asociatie de proprietari are o angajata, femeie de serviciu, cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial de 6 ore/zi, in intervalul orar 8:00-14:00. Precizez ca angajata are varsta mai mare de 65 ani si este pensionara de limita de varsta.

Intrebare: 

1. Asociatia de proprietari are posibilitatea de a o trimite in somaj tehnic, si daca da, are posibilitatea de a recupera indemnizatia de somaj?

2. Care sunt demersurile pe care trebuie sa le faca asociatia de proprietari in vederea recuperarii sumelor de la stat?

Raspuns

1. Somajul tehnic reprezinta in fapt suspendarea contractelor de munca din initiativa angajatorului, datorita unei reduceri a activitatii, cu acordarea unei indemnizatii care in acest moment si context (covid-19) a fost fixata la 75%. Pe perioada stării de urgență, pentru perioada suspendării temporare a contractului individual de muncă, din inițiativa angajatorului (prin art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul muncii), ca urmare a efectelor produse de coronavirusul SARS-CoV-2, indemnizațiile de care beneficiază salariații se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj.

Se observa ca legislatia in vigoare, respectiv Codul Muncii, nu distinge in functie de forma juridica sub care angajatorul isi desfasoara activitatea. Astfel, indiferent daca angajatorul este SRL, II, PFA, ONG sau orice alta tip de entitate, daca celalalte conditii sunt indeplinite, salariatii pot beneficia de somaj tehnic in forma valabila in acest moment. 

De prevederile de mai sus beneficiază salariații angajatorilor care îndeplinesc una din următoarele condiții:

a) Intrerup activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente potrivit legii, pe perioada stării de urgență decretate, și dețin certificatul de situații de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, prevăzut la art. 12 din anexa nr. 1 Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României.

b) Reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizației pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență. Pentru acesti angajatori plata indemnizației se va realiza în baza unei declarații pe propria răspundere din care să reiasă faptul că angajatorul înregistrează o diminuare a încasărilor din luna anterioară depunerii declarației pe propria răspundere, cu un procent de minimum 25% față de media încasărilor din perioada ianuarie-februarie 2020, și că nu are capacitate financiară pentru a plăti toți salariații.

In concluzie, asociatia de proprietari trebuie sa indeplineasca doua conditii:

1. Sa inregistreze o scadere a incasarilor mai mare de 25%

2. Sa nu aiba capacitatea financiara de a isi plati toti angajatii.

Consideram ca este putin probabil ca incasarile asociatiei sa scada, nefiind astfel indeplinite conditiile impuse de lege.

Daca insa, intr-adevar se constata o scadere a incasarilor, procedura este cea descrisa aici:

https://universulfiscal.ro/subiect/procedura-somajului-tehnic-pas-cu-pas/

Reglementare: 

  • Codul Muncii art. 52
  • OUG 30/2020