Coasigurat – beneficiar de pensie de urmas

Articol publicat in data de: 30 Septembrie 2022
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

Un salariat doreste sa o ia pe mama sa in intretinere. Mama sa incaseaza lunar de la statul italian o pensie de urmas cu o valoare mai mare de 510 lei. Pe teritoriul Romaniei mama sa nu obtine venituri.

Intrebare:

Poate fi luata mama salariatului in intretinerea sa? Poate beneficia mama sa de calitatea de coasigurat in sistemul de sanatate din Romania?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform prevederilor art. 77 alin. (3) din Codul fiscal, persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pan

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Mariana Bunta

Articol scris de catre Mariana Bunta, in data de 30/09/2022.

Pot spune despre mine că domeniul resurselor umane și activitățile adiacente acestuia reprezintă un real interes și pasiune, acest lucru dovedindu-se și din experiența de peste 17 ani pe care o am în acest domeniu, mai ales în firme de producție sau în firme de contabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Mariana Bunta