Cumparare de creante. Tratament fiscal

Articol publicat in data de: 23 Septembrie 2020
Categorii: Impozitul pe profit , TVA
 

Situatia de fapt:

Societatea A a vandut catre societatea B un utilaj pe care societatea B l-a platit partial. Societatea A a vandut creanta ramasa de incasat catre societatea C.

Intrebare:

Care este tratamentul fiscal al tranzactiei din punct de vedere al societatii C care a cumparat creanta de la societatea A?

Creanta cumparata este considerata venit si se va achita impozitul aferent chiar daca societatea C nu a realizat inca venitul efectiv?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Din punct de vedere fiscal, vom analiza tranzactia din perspectiva impozitului si din perspectiva TVA.

In ceea ce priveste impozitul, cheltuielile reprezentand valoarea crea

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de September 23, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Cumparare de creante. Tratament fiscal

Articol scris in data de: 23 Septembrie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

Societatea A a vandut catre societatea B un utilaj pe care societatea B l-a platit partial. Societatea A a vandut creanta ramasa de incasat catre societatea C.

Intrebare:

Care este tratamentul fiscal al tranzactiei din punct de vedere al societatii C care a cumparat creanta de la societatea A?

Creanta cumparata este considerata venit si se va achita impozitul aferent chiar daca societatea C nu a realizat inca venitul efectiv?

Raspuns

Din punct de vedere fiscal, vom analiza tranzactia din perspectiva impozitului si din perspectiva TVA.

In ceea ce priveste impozitul, cheltuielile reprezentand valoarea creantelor instrainate sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, fiind reglementate de prevederile Codului Fiscal Art. 25, alin. (10):

” În cazul creanțelor cesionate, pierderea netă reprezentând diferența dintre prețul de cesiune și valoarea creanței cesionate este deductibilă în limita unui plafon de 30% din valoarea acestei pierderi. În cazul în care cesionarul cedează creanța, pierderea netă se determină ca diferență între prețul de cesiune și costul de achiziție al creanței. “

Veniturile financiare obtinute din cesiunea creantelor sunt impozabile, neregasindu-se printre veniturile neimpozabile prevazute de Codul fiscal la Art. 23.

Pentru cesionar, venitul impozabil se constituie la momentul incasarii creantei astfel:

  • creanţele preluate prin cesionare se evidenţiază în contabilitate la costul de achiziţie. Valoarea nominală a creanţelor astfel preluate se evidenţiază în afara bilanţului (contul 809 “Creanţe preluate prin cesionare”) (punctul 333 alin. 1 din Ordinul MFP nr. 1802/2014);
  • in cazul în care cesionarul recuperează de la debitorul preluat o sumă mai mare decât costul de achiziţie al creanţei faţă de acesta, diferenţa dintre suma încasată şi costul de achiziţie se înregistrează la venituri (punctul 333 alin. 3 din Ordinul MFP nr. 1802/2014).

In ceea ce priveste taxa pe valoare adaugata, tranzactiile cu titlurile de creanta, cu exceptia recuperarii acestora, sunt operatiuni scutite fara drept de deducere conform Art. 292, alin. (2), lit. a), pct. 3).

Reglementare:

  •  Art. 25, alin. (10); Art. 292, alin.(2) – Cod fiscal
  •  Ordin 1802/2014