Emitere factura dupa data de inregistrare in scop de TVA pentru serviciu prestat anterior

Articol publicat in data de: 05 Septembrie 2019
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

O microintreprindere devine platitoare de TVA pe data de 03.09.2019 si trebuie sa factureze un serviciu prestat pe data de 31.08.2019.

Intrebare:

Trebuie sa emita factura in luna septembrie. Cum face factura? Cu TVA sau fara?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Potrivit (prevederilor art. 319 aIin. (16) din Codul fiscal, persoana impozabilă are obligația de a emite o factură cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia n

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 05/09/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU