Factura pentru spitalizare administrator. Tratament fiscal.

Articol publicat in data de: 05 August 2019
Categorii: Impozitul pe profit
 

Situatie de fapt:

Societate cu 2 salariati: sotia este administrator si sotul angajat. Administratorul face chimioterapie la un spital privat.

Intrebare
:

Administratorul (sotia) poate lua factura pe societate pentru zilele de spitalizare?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Potrivit art. 25 din Codului Fiscal, cheltuielile efectuate de catre societate sunt deductibile in masura in care sunt efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice.

In cazul in car

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 05/08/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU