Facturarea unui serviciu prestat catre un sediu fix pe teritoriul Romaniei al unei firme straine

Articol publicat in data de: 08 Octombrie 2019
Categorii: TVA
 

Situate de fapt:

O microintreprindere platitoare de TVA organizează un eveniment pentru un sediu fix pe teritoriul Romaniei al unei firme straine.

Intrebare:

1) Factura pentru prestarea serviciului privind organizarea evenimentului trebuie să contină TVA?
2) Factura se emite in lei sau in euro?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Codul fiscal la art. 278, alin. (2) stabileste locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare, astfel:

Locul unde respectiva persoană care p

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de October 8, 2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Facturarea unui serviciu prestat catre un sediu fix pe teritoriul Romaniei al unei firme straine

Articol scris in data de: 08 Octombrie 2019

Autor: ADINA VLAICU

Situate de fapt:

O microintreprindere platitoare de TVA organizează un eveniment pentru un sediu fix pe teritoriul Romaniei al unei firme straine.

Intrebare:

1) Factura pentru prestarea serviciului privind organizarea evenimentului trebuie să contină TVA?
2) Factura se emite in lei sau in euro?

Raspuns

Codul fiscal la art. 278, alin. (2) stabileste locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare, astfel:

  • Locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.

Potrivit art. 266 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, o persoana impozabila care are sediul activitatii economice in afara Romaniei se considera ca este stabilita in Romania daca are un sediu fix in Romania, respectiv daca dispune in Romania de suficiente resurse tehnice si umane pentru a efectua regulat livrari de bunuri si/sau prestari de servicii impozabile.

In concluzie, locul prestarii de servicii va fi considerat Romania, iar factura o veti emite cu TVA 19 %.

In ceea ce priveste facturarea in lei sau euro, pct. (23) al art. 319 din Codul fiscal prevede ca: “sumele indicate pe factură se pot exprima în orice monedă cu condiția ca valoarea TVA colectată sau de regularizat să fie exprimată în lei.

 În situația în care valoarea taxei colectate este exprimată într-o altă monedă, aceasta va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb:

  • ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau
  • ultimul curs de schimb publicat de Banca Centrală Europeană ori
  • cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, valabil la data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.

În contractele încheiate între părți trebuie menționat dacă pentru decontări va fi utilizat cursul de schimb al unei bănci comerciale, în caz contrar aplicându-se cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb publicat de Banca Centrală Europeană.

Reglementare:

Cod fiscal

  • Art. 278, 319