Impozitarea platilor de redeventa catre un rezident, persoana juridica, din China

Articol publicat in data de: 15 Ianuarie 2021
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situatie de fapt:

Firma din Romania plateste catre firma afiliata din China pentru utilizarea marcii grupului un procent lunar din vanzarile catre terti.

Intrebare:

Este aceasta plata supusa impozitului pe veniturile nerezidentilor si daca da, cat este impozitul?
Trebuie sa detinem certificat de rezidenta fiscala de la firma din China?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Printre veniturile impozabile obtinute din Romania de nerezidenti , definite la Art. 223 din Codul fiscal se numara si ,, redevențele de la un rezident,,.

Termenul red

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 15/01/2021.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU