Mijloace fixe achizitionate din profitul reinvestit

Articol publicat in data de: 18 Februarie 2020
Categorii: Impozitul pe profit
 

Situatie de fapt:

O societate a cumparat un mijloc fix pentru care a beneficiat de facilitatea de profit reinvestit.

Mijlocul fix a fost cumparat in august 2015 (s-a semnat contractul si s-a platit prima factura de avans), furnizorul a facut facturi de avans pana in octombrie 2016, iar mijlocul fix a fost pus in functiune in septembrie 2015 (cu proces verbal de punere in functiune semnat si de furnizor, punerea in functiune a fost facuta de furnizor).

La vremea respectiva facturile au fost inregistrate ca avans, factura finala si receptia mijlocului fix in imoblizari s-a facut in octombrie 2016, iar aplicarea facilitatii s-au facut in trim IV 2016. In aceasta perioada societatea a folosit mijlocul fix si a obtinut venituri.

Intrebare:

Intrucat societatea doreste sa vanda acest mijloc, de cand se calculeaza cei 5 ani cat trebuie sa tina in patrimoniu acest mijloc fix: septembrie 2015 sau octombrie 2016?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform art.22 alin. 8  Contribuabilii care beneficiază de prevederile alin. (1) au obligația de a păstra în patrimoniu activele respective cel puțin o perioadă egală cu jumătate din durat

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de February 18, 2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu

Mijloace fixe achizitionate din profitul reinvestit

Articol scris in data de: 18 Februarie 2020

Autor: Simona Clisu

Situatie de fapt:

O societate a cumparat un mijloc fix pentru care a beneficiat de facilitatea de profit reinvestit.

Mijlocul fix a fost cumparat in august 2015 (s-a semnat contractul si s-a platit prima factura de avans), furnizorul a facut facturi de avans pana in octombrie 2016, iar mijlocul fix a fost pus in functiune in septembrie 2015 (cu proces verbal de punere in functiune semnat si de furnizor, punerea in functiune a fost facuta de furnizor).

La vremea respectiva facturile au fost inregistrate ca avans, factura finala si receptia mijlocului fix in imoblizari s-a facut in octombrie 2016, iar aplicarea facilitatii s-au facut in trim IV 2016. In aceasta perioada societatea a folosit mijlocul fix si a obtinut venituri.

Intrebare:

Intrucat societatea doreste sa vanda acest mijloc, de cand se calculeaza cei 5 ani cat trebuie sa tina in patrimoniu acest mijloc fix: septembrie 2015 sau octombrie 2016?

Raspuns

Conform art.22 alin. 8  Contribuabilii care beneficiază de prevederile alin. (1) au obligația de a păstra în patrimoniu activele respective cel puțin o perioadă egală cu jumătate din durata de utilizare economică, stabilită potrivit reglementărilor contabile aplicabile, dar nu mai mult de 5 ani.

În cazul nerespectării acestei condiții, pentru sumele respective se recalculează impozitul pe profit și se percep creanțe fiscale accesorii potrivit Codului de procedură fiscală, de la data aplicării facilității, potrivit legii. În acest caz, contribuabilul are obligația depunerii declarației fiscale rectificative.

Conform art.22 alin.1 Profitul investit în echipamente tehnologice, calculatoare electronice și echipamente periferice, mașini și aparate de casă, de control și de facturare, în programe informatice, precum și pentru dreptul de utilizare a programelor informatice, produse și/sau achiziționate, inclusiv în baza contractelor de leasing financiar, și puse în funcțiune, folosite în scopul desfășurării activității economice, este scutit de impozit.

Activele corporale pentru care se aplică scutirea de impozit sunt cele prevăzute în subgrupa 2.1, respectiv în clasa 2.2.9 din Catalogul privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, aprobat prin hotărâre a Guvernului.

Analizand cele 2 alineate privind conditiile de pastrare in patrimoniu si punerea in functiune,  data de la care curg cei 5 ani de pastrare in patrimoniu a activelor care beneficiaza de scutirea de impozit a profitului reinvestit este data de intrare in patrimoniul societatii a activului respectiv.

Reglementare:

Codul fiscal, art.22 cu Normele metodologice