Minus de inventar neimputabil: cheltuiala nedeductibila și ajustare TVA chiar daca marfa a fost achizitionata în regim de taxare inversa

Articol publicat in data de: 31 Decembrie 2021
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situație de fapt:

Marfa lipsa la inventar, neimputabila.

Întrebare:

Marfa lipsa la inventar, neimputabila, reprezinta cheltuiala nedeductibila?

Dar TVA-ul cum îl tratam dacă în cazul achiziției marfii nu am dedus TVA, marfa fiind cu regim taxare inversa?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Cheltuiala si TVA-ul aferent minusului neimputabil, este cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit – art. 25, alin. 4, lit. c).

Art. 25, alin. (4)

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Bianca Dolores Meze

Articol scris de catre Bianca Dolores Meze, in data de 31/12/2021.

Expert contabil și administrator al firmei de contabiliate CONTEZIA SRL, sub brandul AtelierContabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Bianca Dolores Meze