Obligativitatea platii taxei pe valoarea adaugata pentru beneficiarul unei prestari de servicii intracomunitare

Articol publicat in data de: 24 Septembrie 2020
Categorii: TVA
 

Situatia de fapt:

In anul 2017 am prestat servicii cu o firma din Ungaria, pe teritoriul Ungar (numai in interiorul Ungariei) – factura am intocmit-o fara TVA, dar firma din Ungaria nu are un cod valid de TVA, firma noastra fiind platitoare de TVA .

Inspectia fiscala ma obliga acum la plata TVA la factura emisa in 2017.

Intrebare:

Este corect?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Pentru a stabili cine avea obligatia de plata a taxei pe valoarea adaugata vom analiza locul prestarii de servicii. Astfel, regula generala data de Art. 278, alin.(2) din Codul fiscal ne spune:

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de September 24, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Obligativitatea platii taxei pe valoarea adaugata pentru beneficiarul unei prestari de servicii intracomunitare

Articol scris in data de: 24 Septembrie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

In anul 2017 am prestat servicii cu o firma din Ungaria, pe teritoriul Ungar (numai in interiorul Ungariei) – factura am intocmit-o fara TVA, dar firma din Ungaria nu are un cod valid de TVA, firma noastra fiind platitoare de TVA .

Inspectia fiscala ma obliga acum la plata TVA la factura emisa in 2017.

Intrebare:

Este corect?

Raspuns

Pentru a stabili cine avea obligatia de plata a taxei pe valoarea adaugata vom analiza locul prestarii de servicii. Astfel, regula generala data de Art. 278, alin.(2) din Codul fiscal ne spune: “Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.”

In concluzie, daca societatea romana nu avea declarat pe teritoriul Ungariei un sediu fix, locul de prestare a serviciilor este in Romania, acolo unde societatea beneficiara a serviciilor are sediul activitatii sale economice, taxa pe valoarea adaugata datorandu-se in Romania de catre societatea romana.

Reglementare:

  •   Art. 278 –  Cod fiscal