Operațiune triunghiulara efectuata de o persoana impozabila care deține cod special de TVA obținut conform Art. 317 din Codul fiscal

Articol publicat in data de: 15 Aprilie 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Societatea A din Romania realizeaza o achizitie de bunuri de la societatea B din Spania si vinde catre societatea C din Franta. Societatile B si C au cod valid de TVA (VIES). Bunurile pleaca din Spania de la B si sunt transportate in Franta la C fara sa treaca prin Romania.

Transportul este asigurat de B (furnizorul) din Spania. Societatea A este inregistrata in VIES in baza unui cod special de TVA (obtinut in baza declaratiei 091), si nu a fost niciodata inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 Codul fiscal.

Intrebare:

1. Tranzactia poate fi declarata ca fiind triunghiulara toti cei 3 parteneri fiind recunoscuti ca persoane impozabile la nivelul tranzactiilor UE?

2. O persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA conform art. 317 din Codul fiscal poate fi cumparator-revanzator in cadrul unei operatiuni triunghiulare?

3. Exista obligativitatea depunerii declaratiei 301 si plata pe teritoriul Romaniei a TVA aferenta achizitiei din Spania desi marfa nu a tranzitat Romania?

4. Daca societatea A are cod special de TVA mai are obligativitatea inregistrarii in scopuri de TVA in Franta, dat fiind ca tranzactia este impozabila la locul de destinatie a marfii?

5. Este suficienta intocmirea declaratiei 390 cu incadrarea livrarii intracomunitare pe codul T fara nicio alta formalitate de declarare si plata?

Codul special de TVA obtinut in baza declaratiei 091 este valabil doar pentru achizitiile UE, asa dupa cum ii este titlul, sau este recunoscut ca si cod valabil de TVA pentru toate tipurile de tranzactii la nivelul UE (achizitii, livrari , operatiuni triunghiulare,etc).

6. Daca furnizorul B din Spania nu apare in VIES la momentul tranzactiei, atunci societatea A are obligatia declararii achizitiei in 301 si plati TVA statului roman chiar daca marfa nu ajunge in Romania fiind transportata direct catre clientul C din Franta? Cum declara in acest caz societatea din Romania tranzactia?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

1. Una dintre conditiile prevazute la Art. 268, alin. (8), pct. b) din Codul fiscal care trebuie indeplinite astfel incat tranzactia sa poata fi calificata ca fiind triunghiulara e

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 15/04/2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU