Pot sa plătesc o persoana calificata ca zilier in constructii?

Articol publicat in data de: 24 Mai 2019
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , Veniturile persoanelor fizice
 

Situatie de fapt:

O societate de constructii X fara niciun angajat efectueaza o reparatie la o lucrare aflata in garantie. Lucrarea este efectuata de o firma specializata insa societatea X apeleaza si la fostul Project Manager al lucrarii initiale.

Fostul Project Manager este angajat al altei firme, supervizarea lucrarilor de reparatie facandu-se in timpul sau liber. De asemenea el nu are nici PFA nici firma.

Intrebare:

Poate societatea X sa il plateasca ca zilier?

Exista o alta solutie legala sa fie platit?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Legea 52/2011 la art. 1, alin (1), lit a defineste termenul de ziler, astfel:

a) Zilier – persoana fizică, cetăţean român sau străin, ce are capa

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 24/05/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU