Regim rezidențial și nerezidențial pentru clădiri date spre folosință cu contract de comodat

Articol publicat in data de: 08 Februarie 2022
Categorii: Alte taxe si impozite
 

Situatie de fapt:

O societate desfasoara activitatea in 2 spatii, la amandoua, in baza de contract de comodat cu o persoana fizica. 1 spatiu este utilizat exclusiv in scopul firmei iar al doilea este utilizat mixt (rezidential si nerezidential).

Intrebare:

Ce obligatii are persoana fizica in ambele cazuri?

Ce declaratii trebuie sa depuna si care sunt termenele de depunere?

Cum se calculeaza impozitul in ambele cazuri?

In ce conditii trebuie sa faca raport de evaluare pentru cladire?

Societatea poate sa isi deduca fiscal impozitul achitat pentru partea nerezidentiala?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

1. Pentru spațiul utilizat exclusiv în scopuri economice (considerate clădiri nerezidențiale) calculul impozitului este reglementat de art. 458 din Legea 227/2015 privind Codul

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Răzvan Bălteanu

Articol scris de catre Răzvan Bălteanu, in data de 08/02/2022.

Consultant fiscal și expert fiscal judiciar din București, unul dintre fondatorii Asociației "Tax Advisors" și al Grupului Tax Advisors de pe Facebook cu un număr de peste 33,000 de membri.

Vezi toate articolele scrise de Răzvan Bălteanu