Scoaterea din evidenta a creantelor neincasate de la societate afiliata

Articol publicat in data de: 23 Septembrie 2020
Categorii: Impozitul pe profit
 

Situatia de fapt:

O societate romaneasca A are de incasat o creanta de la o societate romaneasca B care este in insolventa. A si B sunt persoane afiliate. Creanta provine dintr-un contract de imprumut nerambursat.

Creanta a fost admisa in tabelul definitiv al lui B dar nu a fost inclusa in programul de plati aferent planului de reorganizare a lui B confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014.

Intrebare:

Daca pierderea inregistrata de societatea A la scoaterea din evidenta a creantei este sau nu cheltuiala deductibila pentru A la calculul impozitului pe profit, avand in vedere ca A si B sunt persoane afiliate?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform Art. 26, alin. (1) din Codul fiscal, pentru creantele neincasate, mai vechi de 270 de zile se pot constitui ajustari de depreciere in cuantum de 30% sau 100% in urmatoarele conditii:

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de September 23, 2020.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU

Scoaterea din evidenta a creantelor neincasate de la societate afiliata

Articol scris in data de: 23 Septembrie 2020

Autor: ADINA VLAICU

Situatia de fapt:

O societate romaneasca A are de incasat o creanta de la o societate romaneasca B care este in insolventa. A si B sunt persoane afiliate. Creanta provine dintr-un contract de imprumut nerambursat.

Creanta a fost admisa in tabelul definitiv al lui B dar nu a fost inclusa in programul de plati aferent planului de reorganizare a lui B confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014.

Intrebare:

Daca pierderea inregistrata de societatea A la scoaterea din evidenta a creantei este sau nu cheltuiala deductibila pentru A la calculul impozitului pe profit, avand in vedere ca A si B sunt persoane afiliate?

Raspuns

Conform Art. 26, alin. (1) din Codul fiscal, pentru creantele neincasate, mai vechi de 270 de zile se pot constitui ajustari de depreciere in cuantum de 30% sau 100% in urmatoarele conditii:

– Ajustările pentru deprecierea creanțelor, înregistrate potrivit reglementărilor contabile aplicabile, în limita unui procent de 30% din valoarea acestora, dacă creanțele îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

1. Sunt neîncasate într-o perioadă ce depășește 270 de zile de la data scadenței;

2. Nu sunt garantate de altă persoană;

3. Sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;

 – Ajustările pentru deprecierea creanțelor înregistrate potrivit reglementărilor contabile aplicabile, în limita unui procent de 100% din valoarea creanțelor, dacă creanțele îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

1. Sunt deținute la o persoană juridică asupra căreia este declarată procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătorești prin care se atestă această situație;

2. Nu sunt garantate de altă persoană;

3. Sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului.

In concluzie, avand in vedere faptul ca este vorba de persoane afiliate, motiv pentru care nu se pot constitui provizioane/ajustari pentru depreciarea creantelor, valoarea creantelor neincasate scoase din evidenta va reprezenta cheltuiala nedeductibila pentru societatea A, conform prevederilor Art. 25, alin. (4), lit. h) din Codul fiscal.

Reglementare:

 – Art. 25, 26 –  Cod fiscal