Scutire impozit pe venit pentru tichetele de masa acordate in domeniul constructiilor in cazul facilitatilor fiscale

Articol publicat in data de: 30 Mai 2022
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

Societatea are obiect de activitate cod CAEN 2511- constructii, domeniul de producere materialelor de constructtii din anul 2019.

Intrebare:

Daca acordam tichete de masa salariatilor cu contract de munca, contravaloarea acestora este scutita de impozit pe venit de 10%?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Da. Pentru ca, conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, sunt scutiti de la plata impozitului pe venit persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Mariana Bunta

Articol scris de catre Mariana Bunta, in data de 30/05/2022.

Pot spune despre mine că domeniul resurselor umane și activitățile adiacente acestuia reprezintă un real interes și pasiune, acest lucru dovedindu-se și din experiența de peste 17 ani pe care o am în acest domeniu, mai ales în firme de producție sau în firme de contabilitate.

Vezi toate articolele scrise de Mariana Bunta