TVA in cazul reparatiei unei hale, daca se depaseste 20% din valoarea ei

Articol publicat in data de: 02 Noiembrie 2020
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice , TVA
 

Situatia de fapt:

Am cumparat o hala de cca 2.5 mil lei in regim scutit, conform art. 292, alin. 2 lit. f. Urmeaza sa inregistram mai multe facturi pentru reparatii.

Intrebare:

Daca valoarea lor depaseste procentul de 20% din valoarea cladirii, trebuie facuta ajustare la TVA?
Adica, daca noi o cumparam scutita de TVA si inregistram facturi cu TVA pentru reparatii, ajustam TVA-ul pentru valoarea de 2.5 mil lei (adica 475.000 lei?) pe o perioada de 20 de ani?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform art.266 alin. (1) :

“3. active corporale fixe reprezintă orice imobilizare corporală amortizabilă, construcțiile și terenurile de orice fel, deținute pentru a fi utilizat

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de 02/11/2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu