TVA pentru stocuri la dispozitia clientilor

Articol publicat in data de: 18 Februarie 2020
Categorii: TVA
 

Situatie de fapt:

Firma A, COD CAEN 4673, platitoare de TVA in Romania, inregistrata in VIES livreaza materiale lunar catre o firma B din FR, platitoare de TVA, inregistrata in VIES, materiale de constructii.

Intrebare:

Se considera livrare intracomunitara si se factureaza fara TVA?
Se declara in 390?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform art.270 alin.9 Codul fiscal: (9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Acces gratuit timp de 7 zile și posibilitatea de a ne trimite o speță!
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Simona Clisu

Articol scris de catre Simona Clisu, in data de February 18, 2020.

Inca din perioada liceului am inteles ca drumul meu in viata va fi legat de contabilitate. Absolventa a unui liceu si mai apoi a unei facultati cu profil economic, activitatea mea a fost si continua sa fie legata de contabilitate, fiscalitate, domeniul financiar. Inca de pe vremea studentiei am avut norocul sa ma angajez intr-o firma de contabilitate unde am capatat experienta necesara pentru ca mai apoi sa-mi infiintez propria societate cu domeniu de activitate in contabilitate si fiscalitate.

Vezi toate articolele scrise de Simona Clisu

TVA pentru stocuri la dispozitia clientilor

Articol scris in data de: 18 Februarie 2020

Autor: Simona Clisu

Situatie de fapt:

Firma A, COD CAEN 4673, platitoare de TVA in Romania, inregistrata in VIES livreaza materiale lunar catre o firma B din FR, platitoare de TVA, inregistrata in VIES, materiale de constructii.

Intrebare:

Se considera livrare intracomunitara si se factureaza fara TVA?
Se declara in 390?

Raspuns

Conform art.270 alin.9 Codul fiscal: (9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înțelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de altă persoană în contul acestora.

O livrare intracomunitara de bunuri din Romania catre un alt stat membru UE este scutita de TVA, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

–  Bunurile sunt transportate din Romania catre un alt stat membru UE;

–  Furnizorul este persoana impozabila, inregistrata normal în scopuri de TVA in Romania (exceptie în cazul mijloacelor de transport noi);

–  Cumparatorul este inregistrat in scopuri de TVA in alt stat membru UE (detine un cod valid de TVA precedat de codul ISO care indica Statul Membru) si comunica acest cod de TVA furnizorului pentru a-l înscrie în factura (exceptie în cazul mijloacelor de transport noi si al produselor accizabile). In cazul transferului, persoana care isi transporta bunurile in alt Stat Membru va trebui sa fie inregistrat in scopuri de TVA în alt Stat Membru pentru a aplica scutirea de TVA.

Din datele prezentate si conform art.270 din codul fiscal, se considera indeplinite conditiile de livrare intracomunitara, se factureaza fara TVA. Se declara facturile in declaratia 390.

Atentie la pragul valoric INTRASTAT pentru expedieri intracomunitare!

Reglementare:

Codul fiscal, art.270