Vanzare teren construibil. Tratament TVA

Articol publicat in data de: 26 August 2019
Categorii: ONG , TVA
 

Situatie de fapt:

ONG, fara activitate economica, venituri exclusiv din donatii, neplatitor de TVA, are in patrimoniu un teren pe care vrea sa-l vinda. Terenul este construibil conform certificat urbanism si valoarea de vanzare depaseste plafonul de scutire. Terenul a fost achizitionat fara TVA.

Intrebare:

Care este tratamentul TVA aplicabil pentru vanzarea acestui teren?

In cazul in care beneficiarul este persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA, ce regim de TVA se aplica pentru vinzarea terenului, cum se va intocmi factura?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Daca terenul este unul construibil, asa cum reiese din certificatul de urbanism, livrarea acestuia este o operatiune taxabila din punct de vedere al TVA intrucat scutirea de la art. 292 alin. (2) l

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
ADINA VLAICU

Articol scris de catre ADINA VLAICU, in data de 26/08/2019.

Consultant fiscal, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, cu o experienta in domeniul financiar de peste 15 ani, perioada in care am incercat sa gasesc solutii si raspunsuri la provocarile zilnice din domeniul economic, cu o atitudine proactiva si constienta de faptul ca numai o informare corecta si la timp iti poate asigura in societatea dinamica, contemporana noua, garantia reusitei care se defineste economic prin trei termeni: castig, venit sau profit.

Vezi toate articolele scrise de ADINA VLAICU