Vanzare vehicul nou inainte de inmatriculare

Articol publicat in data de: 20 Octombrie 2021
Categorii: Obligatiile persoanelor juridice
 

Situatie de fapt:

SC plătitoare de tva achizitioneaza un vehicul nouă sub 3,5 t în septembrie, nu face demersurile de înmatriculare în aceeași luna, iar în luna octombrie dorește vânzarea acesteia la același preț de vânzare cu cel de achizitie către o alta SC, neefectuandu-se nici o amortizare.

Intrebare:

Este obligatorie înmatricularea înaintea vânzării? Dpdv fiscal al prețului de achiziției vs vânzare este corect?

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

Conform prevederilor Art. 2 din Ordinul 1501/2006 , exista obligativitatea inmatricularii vehiculelor inainte de punerea in circulatie a acestora.

,,(1)Proprietarii de vehicule sau mandat

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces Reviste Bența – Prietenii Fiscalitatii si P. Contabilitatii –
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Monica Predescu

Articol scris de catre Monica Predescu, in data de 20/10/2021.

Prin înfiinţarea unei societăţi de contabilitate am avut ocazia sa încep practicarea activităţii de contabilitate în urmă cu 25 de ani luând astfel parte la începutul şi la dezvoltarea acestui domeniu în România. Cei peste 500 de clienţi pe care i-am avut în această perioadă, au desfăşurat activităţi în foarte multe domenii, unele colaborări cu aceştia durând de peste 15 ani.

Vezi toate articolele scrise de Monica Predescu