Concediu medical in cazul a doua locuri de munca

Articol publicat in data de: 27 Octombrie 2021
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

Avem un angajat la una dintre societatile noastre cu 8 ore/ zi, iar la cealalta societate 1 ora/zi. Acum angajatul este in concediu medical.

Intrebare:

Cum intocmim pontajul la ambele societati ?

Este necesar sa solicitam certificat medical si pentru firma unde are 1 ora /zi? Daca da, cum solicitam certificatele de la medicul de familie?

Raspuns

In conformitate cu art.10 alin.1 din OUG 158/2005, baza de calcul al indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 din care se constituie stagiul de cotizare pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia asiguratorie pentru munca.

Asadar daca salariatul indeplineste conditia privind stagiul de cotizare de 6 luni, la ambele locuri de munca, se va inregistra acelasi certificatul de concediu medical atat la locul de munca cu norma intreaga cat si la cel cu 1 ora pe zi.

In conformitate cu Art.58 din Norma din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

La locul de munca cu norma intreaga unde salariatul are functia de baza, acesta va depune certficatul de concediu medical in original (exemplarele alb si roz) urmand ca la cel de-al doilea loc de munca sa depuna o copie a concediului medical certificata de catre medicul care a eliberat concediul medical CONFORM CU ORIGINALUL (impreuna cu parafa medicului si semnatura).

 

Reglementare:

  • OUG 158/2005
  • Norma din 2018 de aplicare a OUG 158/2005

Concediu medical in cazul a doua locuri de munca

Articol scris in data de: 2021-10-27 23:08:43

Autor: Andrei Clisu

Situatie de fapt:

Avem un angajat la una dintre societatile noastre cu 8 ore/ zi, iar la cealalta societate 1 ora/zi. Acum angajatul este in concediu medical.

Intrebare:

Cum intocmim pontajul la ambele societati ?

Este necesar sa solicitam certificat medical si pentru firma unde are 1 ora /zi? Daca da, cum solicitam certificatele de la medicul de familie?

Raspuns

In conformitate cu art.10 alin.1 din OUG 158/2005, baza de calcul al indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 din care se constituie stagiul de cotizare pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia asiguratorie pentru munca.

Asadar daca salariatul indeplineste conditia privind stagiul de cotizare de 6 luni, la ambele locuri de munca, se va inregistra acelasi certificatul de concediu medical atat la locul de munca cu norma intreaga cat si la cel cu 1 ora pe zi.

In conformitate cu Art.58 din Norma din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

La locul de munca cu norma intreaga unde salariatul are functia de baza, acesta va depune certficatul de concediu medical in original (exemplarele alb si roz) urmand ca la cel de-al doilea loc de munca sa depuna o copie a concediului medical certificata de catre medicul care a eliberat concediul medical CONFORM CU ORIGINALUL (impreuna cu parafa medicului si semnatura).

 

Reglementare:

  • OUG 158/2005
  • Norma din 2018 de aplicare a OUG 158/2005
Distribuie pagina
Andrei Clisu

Articol scris de catre Andrei Clisu, in data de 27/10/2021.

Imi place sa lucrez cu oamenii si sa fiu inconjurat de ei. Din aceste considerente am ales drumul pe care am pornit acum mai bine de 10 ani de zile, cel de Inspector Resurse Umane si expert salarizare. Sunt o persoana care mereu a cautat calea de mijloc dintre angajator si angajat, astfel incat toti cei implicati in rapoarte de munca/salarizare sa beneficieze de cea mai buna consultanta in domeniu, si nu numai.

Vezi toate articolele scrise de Andrei Clisu