Obligatiile societatii referitoare la concediul de paternitate

Articol publicat in data de: 23 Octombrie 2020
Categorii: Resurse Umane
 

Situatie de fapt:

Sotia unui salariat al nostru este in concediu ingrijire copil-2 ani. Pentru ultima luna trebuie ca tatal sa intre in acest concediu.

Intrebare:

Ce obligatii avem noi ca firma pentru acest salariat care trebuie sa intre in concediu de paternitate? Cum il declaram in D112?

 

Raspuns partial - Testează gratuit timp de 7 zile!

In conformitate cu art.11 lit.a) din OUG 111/2010:

“cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat

Înregistrează-te pentru răspunsul complet

● Alerte Fiscale
● Acces la baza de date de spețe din toate domeniile de activitate
● Răspundem la orice speță din domeniile fiscalitate, contabilitate și resurse umane
● Dăm răspunsuri personalizate pentru fiecare situație în parte
● Interpretam legislația în așa fel încât să fie pe înțelesul tuturor
● Ai siguranță în relația cu autoritățile
● Te asiguri ca ești în legalitate

Distribuie pagina
Andrei Clisu

Articol scris de catre Andrei Clisu, in data de October 23, 2020.

Imi place sa lucrez cu oamenii si sa fiu inconjurat de ei. Din aceste considerente am ales drumul pe care am pornit acum mai bine de 10 ani de zile, cel de Inspector Resurse Umane si expert salarizare. Sunt o persoana care mereu a cautat calea de mijloc dintre angajator si angajat, astfel incat toti cei implicati in rapoarte de munca/salarizare sa beneficieze de cea mai buna consultanta in domeniu, si nu numai.

Vezi toate articolele scrise de Andrei Clisu

Obligatiile societatii referitoare la concediul de paternitate

Articol scris in data de: 23 Octombrie 2020

Autor: Andrei Clisu

Situatie de fapt:

Sotia unui salariat al nostru este in concediu ingrijire copil-2 ani. Pentru ultima luna trebuie ca tatal sa intre in acest concediu.

Intrebare:

Ce obligatii avem noi ca firma pentru acest salariat care trebuie sa intre in concediu de paternitate? Cum il declaram in D112?

 

Raspuns

In conformitate cu art.11 lit.a) din OUG 111/2010:

“cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;” – in cazul nostru este vorba de tatal copilului.

Asadar, in baza unei cereri, salariatul respectiv, solicita angajatorului acordarea concediului de crestere a copilului pentru o luna calendaristica, intre data X si data Y (cu maximum 30 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului).

In calitate de angajator trebuie sa luati act de cererea respectiva si sa procedati la indeplinirea acesteia, astfel:

1. Se va emite decizie de suspendare a contractului individual de munca al salariatului respectiv, pentru cresterea copilului, cu maximum 30 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului.

2. Se va inregistra suspendarea contractului salariatului in REVISAL conform art.51, alin.1 lit.a) din Legea 53/2003 – Codul Muncii.

3. In luna suspendata salariatul va fi declarat in D112 ca avand contractul suspendat pe perioada ingrijirii copilului si drept urmare nu se vor inregistra sume pe numele acestuia.

 

Reglementare:

  • OUG 111/2010
  • Legea 53/2003 – Codul Muncii